Job// Recepționist(ă) la Centrul Național de Informare pentru Turiști

Centrul Național de Informare pentru Turiști angajează Recepționist(ă). Persoana va fi responsabilă de întâmpinarea și asistarea vizitatorilor internaționali/locali cu informație despre destinațiile turistice din Moldova.

Despre organizație:
Asociația Națională pentru Turism Receptor și Intern din Moldova (ANTRIM) este cea mai reprezentativă asociație de business în domeniul turismului din RM, cu un portofoliu de 90 de membri. Din 2014, ANTRIM a câștigat recunoaștere pentru activitățile de promovare și marketing, dezvoltare de competențe și sesiuni de instruire pu industrie, dezvoltare de produse turistice noi, contribuția proactivă adusă la modificările legislative și dialog pr public-privat. Din 2017, ANTRIM gestionează în mod eficient Centrul Național de Informare pentru Turiști  cu sediul în Chișinău, oferind consultanță și asistență informațională turiștilor locali și străini. În aproape 5 ani de activitate,  Centrul a oferit consultanță pentru 16.0000 turiști din peste 90  țări.

Sarcini și responsabilități:

  • Asistarea vizitatorilor străini/locali care se adresează la CIT;
  • Introducerea datelor statistice în documentul excel online;
  • Actualizarea informației prezente în cadrul CIT;
  • Gestionarea paginilor social media a CIT prin crearea de content, video, foto și texte (limba engleză);
  • Respectarea regulamentului de funcționare a CIT, a regulilor şi directivelor administratorului care pot eficientiza procedurile de lucru;
  • Păstrarea confidenţialității anumitor informaţii importante;
  • Executarea altor obligaţii adiacente, la cererea administratorului.

Competențe și calificări necesare:

  • Cunoaşterea limbii engleze în scris și oral la un nivel superior. Cunoașterea altor limbi de circulație internațională ar constitui un avantaj (germana/ rusa/ poloneza/ franceza/ italiana);
  • Abilități excelente de comunicare;
  • Gândire creativă;
  • Cunoaşterea avansată a Microsoft Office, Canva, Photoshop.

Beneficii:

  • Grafic flexibil de lucru (Marți – Sâmbătă 10.00 – 16.00)
  • Oportunitatea de afirmare, de dezvoltare a unor abilități, implementarea propriilor idei în cadrul Asociației, dar și de a dobândi cunoștințe noi în domeniul turismului;
  • Un mediu pozitiv de lucru, colegi respectuoși și prietenoși;
  • Experiență în colaborarea cu ONG-uri locale și internaționale;
  • Posibilitatea de implicare în noi activități și proiecte implementate de ANTRIM

Persoanele interesate vor transmite, până la data de 19/09/2022 la  adresa de e-mail tic@antrim.md, cu mențiunea „Recepționist CIT”, următoarele documente:

  • CV-ul;
  • Scrisoare de motivare (de până la o pagină) în care se va descrie experiența relevantă, precum și motivația persoanei de a ocupă postul în cauză.

Descoperă mai multe activități și evenimente pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Job full-time: Asistent(ă) de proiect la AO Centrul de Drept al Femeilor
Next Ai o idee de startup inovativ? Înscrie-te în programul XY Accelerator V până pe 11 septembrie!
Ecaterina Braguță