Job // Solidarity Fund PL angajează  specialist junior – coordonator de proiecte dezvoltare rurală

Job full-time // Solidarity Fund PL în Moldova angajează specialist junior – coordonator de proiecte dezvoltare rurală.

Despre organizație:

Din 2012, în baza Memorandumului de Înțelegere, semnat între Republica Polonă și Republica Moldova, Solidarity Fund PL în Moldova ajută la consolidarea comunităților locale prin oportunitățile, pe care le creăm împreună cu partenerii locali și internaționali. Având la bază modele internaționale de dezvoltare, pledăm în favoarea îmbunătățirii calității vieții în Republica Moldova.

Organizația promovează o abordare sistemică menită să contribuie la procesele de valorificare a potențialului comunităților.

Pentru mai multe detalii despre activitățile organizației accesați: https://solidarityfund.md/dezvoltare-rurala

Scopul poziției:

Asigurarea bunei organizări a activităților din cadrul Unității de Dezvoltare Rurală a Solidarity Fund PL în Moldova.

Sarcini și responsabilități:

  • Asigurarea implementării corespunzătoare a activităților din cadrul Unității de Dezvoltare în conformitate cu planul de acțiuni anual, buget si regulamentul fondului;
  • Coordonarea Grupurilor de Acțiune Locală (GAL) prin asigurarea cu suport tehnic, consultări şi informație în implementarea tuturor activităților planificate;
  • Participarea în vizite de monitoring a beneficiarilor selectați și finanțați prin intermediul partenerilor locali;
  • Pregătirea materialele necesare pentru utilizarea în cadrul atelierelor de lucru, seminarelor, vizitelor de studiu, deplasărilor în teren etc.;
  • Comunicarea cu partenerii organizației;
  • Oferirea asistenței în activitățile de achiziții, management financiar, management organizațional;
  • Pregătirea rapoartele prin colectarea și sistematizarea informațiilor în baze de date;
  • Alte activități operaționale și management organizațional.

Competențe și calificări necesare:

  • Studii superioare în domeniul administrativ, economic, agricol, protecției mediului, construcții civile, industriale și agrozootehnice, tehnic și/sau alte domenii conexe;
  • Experiență de lucru min. 1 an în domeniile vizate sau în altele relevante;
  • Expeiența de lucru într-o poziție similară sau cu profil de protecție a mediului prezintă un avantaj;
  • Buna cunoaștere (vorbire și scriere) a limbilor română și rusă. Cunoașterea unor limbi de circulație internațională (în special engleza) vor constitui un avantaj;
  • Cunoștințe și experiență de lucru cu MS Office (Word, Excel, PPT etc.);
  • Abilități de interacțiune și comunicare;
  • Abilități de a lucra independent și în echipă;
  • Abilități de lucru cu echipamentele de birou (calculator, xerox, etc.);
  • Responsabilitate și punctualitate;
  • Implicare și entuziasm;
  • Rezistență la stres;
  • Auto-disciplină, inclusiv capacitatea de a elabora și de a executa planuri și identificarea priorităților.

Beneficii:

  • Program de lucru hibrid (posibilitatea de a lucra atât în birou cât și la distanță);
  • Mediu de lucru plăcut şi motivant, în cadrul unei organizații internaționale;
  • Salariu competitiv;
  • Oficiu în centrul orașului;
  • Posibilități de creștere profesională;
  • Posibilitatea participării la training-uri și instruiri din contul organizației.

Dosarul de aplicare va conține:

  • CV-ul actualizat;
  • O scrisoare de intenție (max. 1 pagină), care să includă descrierea experienței relevante, precum și motivația candidatului / -tei de a ocupa postul în cauză.

Procedura de aplicare:

Persoanele interesate vor transmite dosarul de aplicare (CV, scrisoarea de intenție) în format electronic, la adresa de e-mail  hr@solidarityfund.md  cu mențiunea în subiectul mesajului: Specialist junior – coordonator de proiecte dezvoltare rurală

Termenul limită de depunere a dosarelor 31 martie 2022, ora locală 10:00.

Procedura de selecție și evaluare:

Echipa de recrutare analizează individual conținutul documentelor și concordanța cu ToR și decide lista celor invitați la prima etapă a interviului, iar în unele cazuri, ambele etape ale interviurilor sunt comasate într-un singur interviu.

La prima etapă a interviurilor cu echipa de recrutare aceasta verifică informația relevantă în contextul angajării și corespunderea competențelor candidatului cu cerințele postului vacant, precum și motivația acestuia. După caz, candidatului i se cere să realizeze o sarcină, stabilind termenii și condițiile de realizare. Echipa de recrutare selectează candidații care trec la următoarea etapa a interviului.

A doua etapă a interviurilor cu managementul organizației constituie ultima etapă a procesului de recrutare unde se discută așteptările candidaților (financiare și altele) și se vor negocia condițiile contractuale.

Descoperă mai multe activități și evenimente pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous CICDE a desemnat câștigătorii programului de burse de cercetare
Next Burse de studii pentru studenți și cadre didactice în Letonia