Job pentru tineri // Moldova.org angajează redactor/ă șef

Job // Moldova.org anunță un concurs de angajare pentru poziția de Redactor (ă) șef.

Calități și competențe:

  • Abilități excelente de scriere și redactare a materialelor în limba română;
  • Abilități de înțelegere și comunicare în limbile engleză și rusă;
  • Experiență în jurnalism și buna cunoaștere a pieței media autohtone;
  • Flexibilitate și capacitate de gestionare a conflictelor;
  • Angajament puternic față de integritatea și obiectivitatea jurnaliștilor;
  • Gândire critică, buna cunoaștere a realităților politice, sociale și economice din țară și regiune;
  • Deschidere către noi forme de jurnalism și îmbrățișarea noilor tendințe din domeniu;
  • Identificare cu valorile și viziunile redacției: echidistanță, libertatea de exprimare, egalitatea de gen și de șanse, nediscriminarea, drepturile omului.

Responsabilități:

  1. Coordonează activitatea editorială, conduce ședințele zilnice de redacție și decide asupra conținutului, formatului și structurii materialelor;
  2. Redactează articole, supraveghează editarea conținutului multimedia, realizează materiale de opinie, poziții editoriale ale redacției și alt tip de conținut conform standardelor și valorilor Moldova.org;
  3. Coordonează vizitele jurnaliștilor de documentare și filmări;
  4. Coordonează și editează materialele colaboratorilor Moldova.org;
  5. Menține standardele editoriale Moldova.org și se preocupă de diversificarea și creșterea calității produselor editoriale;
  6. Monitorizează respectarea deadline-urilor și buna implementare a proiectelor și granturilor organizației, în colaborare cu directoarea executivă;
  7. Colaborează cu Social Media Managerul pentru campanii și idei de promovare și vizibilitate a materialelor și a instituției;

Promitem libertate editorială, o echipă tânără, harnică și ambițioasă și un salariu competitiv.

Dacă te interesează poziția, trimite pe ana.gherciu@moldova.org:

  1. CV-ul tău;
  2. scrisoare de motivare cu o scurtă descriere a felului în care vezi acum redacția și conținutul publicat pe Moldova.org și viziunea ta de îmbunătățire pe termen scurt și lung.
  3. link la articole sau reportaje semnate/editate de tine.

Termen limită: 10 aprilie 2022

Persoanele selectate vor fi intervievate online, iar cele selectate ulterior vor trece de o perioadă de probă de o lună.

Pentru informații suplimentare: +37369108552.

Descoperă mai multe activități și evenimente pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Antreprenoriatul social, aproape de nevoile refugiaților
Next ÎNSCRIE-TE ÎN PROGRAMUL PENTRU LICEENI „TÂNĂR ȘI ACTIV ÎN COMUNITATEA MEA” 2022