Job // Centrul de Informare şi Documentare privind Drepturile Copilului angajează asistent de proiect

job asistent de proiect

Job // Centrul de Informare şi Documentare privind Drepturile Copilului din Moldova (CIDDC) anunță concurs pentru suplinirea postului vacant de asistent/-ă de proiect în cadrul proiectului „Educația pentru democrație în Republica Moldova”, finanțat de Oficiul Consiliului Europei în Moldova.

Despre organizație:

CIDDC este o organizaţie nonguvernamentală, fondată în anul 1999, a cărei misiune este de a colabora cu copiii, familiile, autoritățile, serviciile publice și societatea civilă pentru a găsi soluții bazate pe drepturile copilului și pentru a-i inspira pe adulți să audă vocea fiecărui copil. Împreună contribuim la o societate cu mai multă grijă, înțelegere și respect pentru fiecare ființă umană. Pentru mai multe informații, accesați drepturilecopilului.md.

Proiectul „Educația pentru democrație în Republica Moldova” are drept scop dezvoltarea competențelor pentru cultura democratică în sistemul educațional prin pilotarea, în 50 de instituții de învățământ, a Ghidului privind guvernanța democratică a școlii. Proiectul este implementat în perioada aprilie 2021 – noiembrie 2022.

Responsabilități:

  • Participarea la procesul de planificare, implementare, monitorizare, evaluare și oferire de feedback și diseminare a activităţilor proiectului;
  • Suport administrativ și logistic în cadrul proiectului, inclusiv organizarea evenimentelor și asigurarea secretariatului acestora;
  • Menținerea comunicării între echipa de implementare şi partenerii, beneficiarii proiectului;
  • Colectarea și sistematizarea informaţiilor pentru întocmirea diverselor tipuri de rapoarte;
  • Centralizarea și păstrarea evidenței tuturor documentelor legate de proiect;
  • Alte responsabilități necesare pentru buna desfășurare a proiectului.

Cerinţe faţă de candidat/-ă:

  • Studii superioare;
  • Experienţă în management sau asistenţă în cadrul proiectelor. Experienţa de muncă în domeniul drepturilor omului/drepturilor copilului va constitui un avantaj;
  • Cunoașterea fluentă a limbilor română, rusă; engleză – opțional;
  • Competențe pentru cultura democratică;
  • Cunoașterea programelor Microsoft Office (Word, Excel, Power Point), Internet.

Beneficii:

  • lucru într-o echipă dedicată de profesioniști cu experiență în diverse domenii (drept, educație, psihologie, asistență socială, sociologie, comunicare etc.), pentru care procesul este la fel de valoros ca și realizarea obiectivelor unui program/proiect și/ sau a unei activități;
  • oportunități de învățare continuă în domeniul drepturilor omului/copilului, inclusiv relaționarea atât cu autoritățile publice centrale și locale, cât și cu instituții și ONG-uri care lucrează în acest domeniu.

Procedura de recrutare a CIDDC se bazează pe angajamentul ferm cu privire la protecţia copilului față de toate formele de violență în cadrul proiectelor şi activităţilor organizației, precum și în afara ei. CIDDC are o politică de protecţie a copilului; candidatul/candidata selectat/ă va semna o declarație prin care se va angaja să respecte această politică.

Dosarul candidatului/-ei va include:

  • CV-ul candidatului/-ei;
  • Scrisoare de intenție, maximum o pagină.

Persoanele interesate vor transmite CV-ul și scrisoarea de intenție la adresa de e-mail: ciddc@yahoo.com

Data-limită de depunere a dosarelor: 5 mai 2021

Descoperă mai multe activități și job-uri pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Promo-LEX anunță apel de granturi pentru activități de educație electorală
Next Distrează-te împreună cu echipa Wave Week Moldova la un quiz online