Află cine sunt câștigătorii premiilor Uniunii Teatrale din Moldova 2021


Ajunsă la a XX-a ediție aniversară, gala premiilor UNITEM a desemnat cei mai buni actori/actrițe și cele mai bune spectacole ale anului 2021. Juriul a fost alcătuit din Vitalie Drucec, Svetlana Radu și Viotela Tipa.

Juriul a vizionat spectacolele care au avut premiera în perioada 21 decembrie 2020 – 30 septembrie 2021 în teatrele din Republica Moldova și în acest sens au fost stabilite următoarele nominalizări:

I. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL DRAMATIC:

1. Spectacolul „Tata” de Dumitru Matcovschi, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican „Luceafărul’’;

2. Spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A. P. Cehov”;

3. Spectacolul „Hamlet în sos picant” după Aldo Nicolaj, regia Alexandru COZUB, Teatrul Național „M. Eminescu”.

Șapte motive să vezi spectacolul „TATA” la Teatrul „Luceafărul” - #diez

II. PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ LUCRARE REGIZORALĂ:

1. Slava SAMBRIȘ, pentru regia la spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A. P. Cehov” și spectacolul „Tata” de Dumitru Matcovschi, Teatrul Republican „Luceafărul’’;

2. Dumitru GRICIUC, pentru regia la spectacolul „Concertul condamnaţilor” de D. Mincenok, Teatrul Național „V. Alecsandri”, Bălți;

3. Alexandru COZUB, pentru regia la spectacolul „Hamlet în sos picant” după Aldo Nicolaj, Teatrul Național „M. Eminescu”;

4. Dumitru ACRIȘ (Moscova, Rusia), pentru regia la spectacolul „Casa” dupa Maxim Gorkiy, Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”.

III. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL FEMININ:

1. Alina CARP, pentru rolul Olga, spectacolul „Fantomele iubirii” de Vasili Sigariov, regia Radu GHILAȘ, Teatrul Republican Muzical-Dramatic „B.P. Hasdeu”, Cahul;

2. Dorina TATARU, pentru rolul Irma, spectacolul „Flori de mină” de Szekely Csaba, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican ’„Luceafărul’’;

3. Elena OLEINIC, pentru rolul Ana Andreevna, spectacolul „Revizorul” de Nikolai Gogol, regia artistică și scenografia Alexandru GRECU, Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”.

IV. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL MASCULIN:

1. Vladimir CHIRIUHANȚEV, pentru rolul Bessemenov Vasilii Vasilievici, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A. P. Cehov”;

2. Victor TRIBOI, pentru rolul Lisandru, spectacolul „Tata” de Dumitru Matcovschi, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican „Luceafărul”

3. Petru HADÂRCĂ, pentru rolul Froggy, spectacolul „Hamlet în sos picant” după Aldo Nicolaj, regia Alexandru COZUB, Teatrul Național „M. Eminescu”.

V. PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI:

1. Spectacolul „Casa” după Maxim Gorkiy, regia Dumitru ACRIȘ (Moscova, Rusia), Teatrul Național „Satiricus I. L. Caragiale”;

2. Spectacolul „Василий Теркин” de Alexandr Tvardovschi, regia Alexandr NASENCOV (Moscova, Rusia), Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Ulitî Roz IURIE HARMELIN”;

3. Spectacolul „Destin” de Vladimir Beșleagă, regia Dana STRUNGARU, Teatrul „A. Mateevici”.

VI. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL ÎN TEATRUL DE PĂPUŞI:

 1. Spectacolul „Ivan Turbincă” de Ion Creangă, regia Ruslan LUNGU, Teatrul Municipal de Păpuși „Guguță”;

2. Spectacolul „Puișorul de aur” de Vladimir Orlov, regia Svetlana RADU, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”.

VII. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL SECUNDAR FEMININ:

1. Ruslana GONCEAROVA, pentru rolul Krivțova Elena Nicolaevna, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A. P. Cehov”;

2. Dina COCEA, pentru rolul Adel, spectacolul „Joisărbătoare” de Katalin Thuroczy, regia și scenografia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Național „M. Eminescu”;

3. Iraida BOBESCU, pentru rolul Eleonora, spectacolul „Tata” de Dumitru Matcovschi, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican „Luceafărul”.

Iraida Bobescu, actriță la Teatrul „Luceafărul”: „Să joci cu sala plină e  întotdeauna minunat” - Gazeta de Chișinău

VIII. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL SECUNDAR MASCULIN:

1. Petru PEICEV, pentru rolul Percihin, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A. P. Cehov”;

2. Alexandru PLEȘCA, pentru rolul Grunter, Elios, spectacolul „Hamlet în sos picant” după Aldo Nicolaj, regia Alexandru COZUB, Teatrul Național „M. Eminescu”;

3. Ion JITARI, pentru rolul Aristid, spectacolul „Tata” de Dumitru Matcovschi,regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican „Luceafărul”.

IX. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL PENTRU COPII:

 1. Spectacolul „Мозгорой” de T. Zanet, regia Mihail REZUNEȚ și Anatol RADULOV, Teatrul Găgăuz „D. Tanasoglu” Ceadâr-Lunga;

2. Spectacolul „Punguța cu doi bani”, adaptare de Ecaterina Mihăescu-Păun după povestea omonimă de Ion Creangă, regia Alina CARP, Teatrul Republican Muzical-Dramatic „B.P. Hasdeu”, Cahul;

3. Spectacolul „Mary Poppins” de Pamela Lyndon Travers, regia și scenografia Iulia EVSTIFEEVA, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Ulitî Roz IURIE HARMELIN”.

X. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL DE FORME MICI:

 1. Spectacolul „Fantomele iubirii” de Vasili Sigariov, regia Radu GHILAȘ, Teatrul Republican Muzical-Dramatic „B.P. Hașdeu” Cahul;

2. Spectacolul „Jubileul” de A. P. Cehov, regia Slava SAMBRIȘ, Teatrul „A. Mateevici”;

3. Spectacolul „Ulciorul sfărâmat” după H. von Kleist, regia Iulian BUBUIOC, Teatrul Municipal de Păpuși „Night Guguță”.

XI. PREMIUL PENTRU CELE MAI BUNE COSTUME TEATRALE:

 1. Tatiana POPESCU, spectacolul „ Hamlet în sos picant” după Aldo Nicolaj, regia Alexandru COZUB, Teatrul Național „M. Eminescu”;

2. Stela VEREBCEANU, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A. P. Cehov” și spectacolul „Tata” de Dumitru Matcovschi, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican „Luceafărul”;

3. Irina GURIN, spectacolul „Destin” de Vladimir Beșleagă, regia Dana STRUNGARU, Teatrul „A. Mateevici”.

XII. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL ÎN TEATRUL DE PĂPUŞI:

1. Irina BOIARCHINA, pentru rolul Puișorul, spectacolul „Puișorul de aur” de Vladimir Orlov, regia Svetlana RADU, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”;

2. Arcadie STRUNGARU, pentru rolul Lupul, spectacolul „Puișorul de aur” de Vladimir Orlov, regia Svetlana RADU, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”;

3. Eugeniu NICOV, pentru rolul Ivan Turbincă, spectacolul „Ivan Turbincă” de Ion Creangă, regia Ruslan LUNGU, Teatrul Municipal de Păpuși „Guguță”.

XIII. PREMIUL PENTRU CEL MAI VALOROS DEBUT:

1. Ion LIULICA, pentru rolul Hirin Kuzma Nicolaevici, spectacolul „Jubileul” de A.P.Cehov, regia Slava SAMBRIȘ, Teatrul „A. Mateevici”;

2. Dmitrii DJURINSCHI, pentru rolul Dramaturgul, spectacolul „Сублимация” de Aldo De Benedetti, regia Dmitri AHMADIEV, Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol;

3. Iulia EFSTIFEEVA, pentru regia la spectacolul „Mary Poppins” de Pamela Lyndon Travers, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Ulitî Roz IURIE HARMELIN”.

Nu ezita să ne urmărești și pe paginile noastre de FacebookInstagram și Telegram pentru a fi la curent cu toate oportunitățile pentru tine!

Reporteră Youth.md: Berestean Valeria

Ți-a plăcut articolul? Susține inițiativele tinerilor cu o donație pe Patreon!
Previous Pornește călătoria în ceea ce te reprezintă prin EH!Moldova
Next Job pentru tineri // Consilier la Telefonul Copilului
Valeria Berestean
About the author

Valeria Berestean

No Comment

Leave a reply

Apreciază articolul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

10 + four =