Visele devin realitate: O elevă din Filipine a câștigat trei curse, alergând cu „încălțări” din bandă adezivă

Rhea Ballos, o copilă în vârstă de 11 ani, din Filipine, elevă la școala primară din Balasan, a devenit cunoscută în întreaga lume după ce a câștigat trei medalii de aur la un concurs de atletism. Deși nu avut încălțăminte de curse, aceasta a demonstrat că performanța poate fi atinsă indiferent de obstacolele care îți stau în cale.

Practic, mica atletă a alergat desculță în cadrul curselor de 400, 800, 1500 de metri, având bandă adezivă subțire în jurul tălpii și a degetelor, oferindu-i protecție minimă, însă datorită voinței sale, ea le-a învins pe celelalte concurente, care purtau încălțăminte specializată pentru atletism.

Aceasta a devenit cunoscută în întreaga lume, datorită fotografiei cu încălțările improvizate pe care cineva scrisese „Nike” și desenase logo-ul firmei.

Fotografia a devenit virală imediat, aducându-i aprecierea lumii întregi.

Rhea Ballos nu este prima atletă care a câștigat o competiție de atletism, în ciuda faptului că purta încălțări necorespunzătoare. În 2017, Maria Lorena Ramirez, o tânără din Mexic, a câștigat un mega-maraton de 50 de kilometri îmbrăcată în fustă și purtând sandale de cauciuc.

La fel ca Rhea, în lume sunt sute de mii de copii care înfruntă lipsurile și fac eforturi supraomenești pentru a-și îndeplini visurile.

Descoperă mai multe activități și evenimente pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Autoare: Derevenco Ana

Ți-a plăcut articolul? Susține inițiativele tinerilor cu o donație pe Patreon!
Previous Ai între 14-16 ani? Răspunde într-un eseu la întrebarea „De ce vreau să devin leader?” și câștigă o tabletă performantă!
Next Media-Guard te invită să te înscrii la tabăra de vară „Achizițiile publice în vizorul tinerilor”