Job pentru tineri // Cadru didactic de sprijin

job cadru didactic de sprijin

Job // Tinerii cu studii în psihologie sau științe sociale se pot angaja în calitate de cadru didactic de sprijin/însoțitor pentru cu copil cu TSA (tulburare din spectrul autist) în cadrul instituției de învățământ, ciclul primar. Locația instituției de învățământ este în sectorul Botanica, Chișinău.

Poziția presupune următoarele responsabilități:

  • Oferirea sprijinului direct pentru copilul cu TSA  în conformitate cu recomandările și liniile directoare ale programului în cadrul școlii și la domiciliu;
  • Asistarea copilului în abilitățile sale academice;
  • Asistarea copilului pentru a contribui la mărirea abilităților de comunicare funcționale, abilitățile sociale și alte comportamente semnificative din punct de vedere social pentru a crește independența în cadrul școlii;
  • Asistarea în dezvoltarea relațiilor cu colegii de clasă;
  • Oferirea feedback-ului  periodic supervizorului cu privire la progresele și performanța copilului;
  • Implementarea recomandărilor oferite de către supervizor și participarea la întrunirile de coordonare cu supervizorul și familia copilului.

Cerințe:

  • Disponibilitatea de a lucra în intervalul orelor 8:15 – 14:00;
  • Studiile (incomplete sau finalizate) în domeniile psihologie, educație și alte științe sociale sunt binevenite dar nu obligatorii;
  • Dorința de a învăța continuu și o atitudine deschisă pentru feedback în procesul de lucru.
  • Notă: Experiență anterioară de lucru nu este obligatorie

Facilități:

  • Salariu motivant;
  • Posibilitatea de a iniția o cariera într-un domeniu nou și foarte solicitat în Republica Moldova;
  • Instruire continuă.

Persoanele cointeresate pentru acest job, pot expedia un CV la adresa a.vrancean@gmail.com sau pot telefona la 079021019.

Descoperă mai multe oportunități și evenimente pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Concurs dedicat cadrelor didactice! Descrie experiența de pedagog și câștigă premii
Next Concurs lansat de Biroul Național de Asistență eTwinning Plus și UTM: „Suntem Școala eTwinning”

Youth.md

1 Comment

  1. Avatar
    Doina Virlan
    6 octombrie 2020
    Răspunde

    Great article!