Job pentru tineri // America House Chișinău caută un coordonator pe comunicații

job pentru tineri america house

Job pentru tineri // America House Chișinău caută un coordonator pe comunicații.

America House Chișinău este centrul cultural principal al Statelor Unite ale Americii în Moldova, conceput pentru a crește înțelegerea reciprocă între Moldova și Statele Unite prin intermediul programelor și resurselor informaționale.

America House Chișinău oferă programe / activități în cinci domenii de bază: activități de limbă engleză, consiliere EducationUSA, angajament Alumni pentru schimbul guvernului american, programe culturale și informații despre Statele Unite. Centrul oferă, de asemenea, resurse, precum cărți, filme și documentare, jocuri și acces la internet.

Calificări necesare:

  • Diplomă universitară sau candidatură în comunicare sau jurnalism
  • Entuziasm pentru cultura americană și dezvoltare interculturală între SUA și Moldova
  • Abilitatea de a evalua interesul comunității în teme americane și alte domenii de interes
  • Flexibilitate și capacitate de a lucra ca parte a unei echipe
  • Atenție și respectare a detaliilor, exactității, actualității, tactului și confidențialității
  • Cunoaștere puternică de social media și tehnologii web
  • Abilități de proiectare grafică
  • Abilități excelente de calculator, inclusiv posibilitatea de a utiliza Excel, baze de date electronice și motoare de căutare
  • Cunoștințe demonstrate de analiză și instrumente de raportare socială
  • Cunoaștere puternică a platformelor de conferințe on-line precum Zoom, Google Meet etc.
  • Abilități de asistență pentru clienți:
  • Experiență oferind servicii pentru clienți unui public divers, inclusiv prin intermediul platformelor digitale
  • Experiență de lucru cu crearea de sensibilizare a mărcii cu audiențe de până la 14 ani.

Abilități de comunicare și organizare:

  1. Posibilitatea de a comunica eficient, oral și în scris, în română și în engleză;
  2. Capacitatea de a pregăti rapoarte scrise, corespondență și de a menține înregistrări precise;
  3. Îndemânare în stabilirea priorităților misiunilor de muncă;
  4. Capacitatea de a efectua sarcini de rutină cu o supraveghere minimă.

Atribuțiile postului:

  • Asistă America House Manager Manager cu producția de conținut, inclusiv foto, design grafic și video;
  • Planifică, dezvoltă și implementează strategii de informare publică pentru America House Chișinău;
  • Contribuie la stabilirea aspectului mărcii;
  • Responsabil de dezvoltarea conștientizării brandului și reputația online;
  • Gestionează prezența America House Chișinău pe rețelele de socializare, inclusiv Facebook, Instagram și alte site-uri comunitare similare;
  • Monitorizează noile tendințe în instrumentele și aplicațiile de social media;
  • Urmărește datele / valorile sociale, informațiile și cele mai bune practici sociale;
  • Face legătura cu mass-media pentru a face publicitate evenimentelor din America House și a asigura acoperirea;
  • Lucrează îndeaproape cu Managerul de programe pentru a ajuta la organizarea, implementarea și reflectarea tuturor activităților și evenimentelor de pe pagina web America House Chișinău, Instagram și pagina Facebook.

Procedura de aplicare:

Completați formularul de cerere online, accesibil la acest link.

Pentru întrebări suplimentare, vă rugăm să consultați americahousemd@gmail.com

Cererile pentru acest job pentru tineri, vor fi acceptate până la 30 august 2020.

Descoperă mai multe oportunități și evenimente, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Zece site-uri de business esențiale pentru antreprenori și cei interesați de acest domeniu
Next Alternosfera – cea mai cunoscută trupă de rock alternativ din Moldova