Job // BNM angajează expert principal responsabil de securitatea informației

job bnm angajează specialist securitate

Job // Banca Națională a Moldovei angajează expert principal responsabil de securitatea informației.

Obiectivele postului:

  • implementareză și gestionareză Securitatea Informației în cadrul BNM;
  • exercită funcția de supraveghere TIC și a securității informației în cadrul băncilor licenţiate și prestatorilor de servicii de plată.

Cerințe minime obligatorii:

  • Studii superioare în domeniul financiar-bancar, audit TIC, tehnologiilor informaționale sau securitatea informației;
  • Experienţă de minim 3 ani în domeniul financiar-bancar, audit TIC, tehnologiilor informaționale sau securității informației;
  • Cunoştinţe ale sau în domeniul tehnologiilor informaționale, auditului TIC și securității informației;
  • Competențe lingvistice: cunoaşterea limbii române și engleze la nivel cel puțin intermediar;
  • Alte abilități și atitudini: conduită morală şi profesională înaltă, integritate, inițiativă și responsabilitate, lucru în echipă, capacitate de însușire rapidă a metodelor noi de lucru organizare, responsabilitate, tendință de dezvoltare profesională continuă.

Principalele atribuții:

  • elaborarea, implementarea și monitorizarea cadrului privind asigurarea securității informației în cadrul BNM;
  • monitorizarea resurselor critice ale BNM din punct de vedere a securității informației, identificarea amenințărilor și vulnerabilităților;
  • exercitarea cu și fără supervizare a analizei riscurilor de securitate pentru procesele critice în cadrul BNM;
  • selectarea și implementarea măsurilor de control adecvate aferent riscurilor de securitate identificate;
  • investigarea incidentelor de securitate a informației în cadrul BNM și a băncilor licențiate.

Termen-limită: 31 decembrie 2020.

Previous Vrei să îți faci studiile peste hotare? Informează-te din experiența altor tineri la evenimentul „Passport to The Future”
Next Nu mai amâna, găsește motivația pentru a începe un startup la acest webinar gratuit pentru tineri