Inițiativa civică PUNE UMĂRUL angajează Organizatori Comunitari

job organizatori comunitari

Job pentru tineri // Vrei să lucrezi într-o echipă care promovează democrația? Vrei să crești profesional și să cunoști oameni noi la nivel local? Ai abilități de bun organizator și nu ți-e frică de experiențe noi? Inițiativa civică PUNE UMARUL te așteaptă în echipă!

Inițiativa civică PUNE UMĂRUL, care activează cu susținerea Reprezentanței în Moldova a National Democratic Institute din SUA (NDI) anunță concurs de angajare a Organizatorilor Comunitari din diferite regiuni ale Republicii Moldova.

Inițiativa civică PUNE UMĂRUL are scopul de a încuraja colaborarea între grupurile civice și aleșii locali, pentru a îmbunătăți reprezentarea intereselor publice. Organizatorul Comunitar la nivel local va implementa activitățile programului în 7-8 comunități.

Misiunea Organizatorului Comunitar este de a încuraja în mod sistematic cetățenii să devină membri activi ai comunității. Organizatorul Comunitar, va primi instruire în domeniul organizării comunitare și va raporta către Coordonatorul Programului.

Programul de lucru al Organizatorului Comunitar va fi part-time.

Responsabilități:

  • Identificarea activiștilor locali și formarea grupurilor de inițiativă;
  • Mobilizarea resurselor locale pentru identificarea și soluționarea priorităților comunității;
  • Facilitarea elaborării unor strategii de abordare a priorităților identificate – prin conlucrare cu aleșii locali și instituțiile publice locale.

De asemenea, candidatul trebuie:

  • să fie deschis către idei și puncte de vedere noi;
  • să aibă capacități de comunicare;
  • să fie capabil să facă lucru administrativ, să arhiveze materiale și să scrie rapoarte;
  • sa fie dispus să facă vizite în teren și să-și organizeze independent lucrul cu grupurile civice (Inclusiv online);
  • să posede abilități de lucru la calculator.

Cunoașterea la nivel avansat a limbii Române este obligatorie. Cunoașterea limbii Ruse constituie un avantaj.

Pentru a participa la concurs este nevoie să expediați CV-ul și o scrisoare de motivare la adresa de email oivancioglo@ndi.org , cu subiectul „CONCURS ORGANIZATOR COMUNITAR PUNE UMARUL”.

Data limită de aplicare este 1 August 2021. Doar candidații selectați vor fi contactați pentru interviu.

Descoperă mai multe activități și evenimente pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Tinerii cer noilor deputați soluții la problemele lor și le arată cum vor să fie abordate acestea în Parlament
Next Librar pentru o sâmbătă la Cartego cu Georgiana Fînaru