JOB// Banca Națională angajează expert principal cu funcția de gestiune și optimizare procese

BNM, Job la BNM, Banca Națională,

Foto simbol: 10tv.md

Obține un job în calitate de expert principal cu funcția de gestiune și optimizare procese la Banca Națională a Moldovei. Funcția presupune contribuirea la asigurarea unui cadru unitar al organizării și gestiunii BNM sub aspect de gestiune și optimizare procese, aliniat la obiectivele strategice ale băncii.

Principalele atribuții funcționale:

  1. Contribuie la implementarea și dezvoltarea cadrului de gestiune a proceselor de activitate ale BNM conform metodologiilor internaționale și bunelor practici în domeniu, prin participarea la:
    – elaborarea și dezvoltarea cadrului normativ și metodologic de gestiune a proceselor de activitate ale BNM;
    – descrierea proceselor de activitate ale BNM conform metodologiei aprobate și coordonarea acestora cu subdiviziunile BNM;
    – revizuirea și actualizarea continuă a proceselor BNM în vederea optimizării acestora;
    – analiza și coordonarea propunerilor parvenite din partea subdiviziunilor privind modificarea proceselor în -vederea încadrării acestora în sistemul de gestiune a proceselor.
  2. Studiază continuu standardele și bunele practici de gestiune și optimizare procese și înaintează propuneri de implementare în cadrul BNM.
  3. Examinează practicile în domeniul gestiunii și optimizării proceselor în alte bănci centrale, generalizează rezultatele şi metodele de lucru şi analizează posibilitatea utilizării lor în activitatea curentă.
  4. Efectuează transferul de cunoștințe către salariații responsabili din alte subdiviziuni.

Cerinţe faţă de candidaţi:

  • Studii superioare economice cu media generală pe anii de studii 8 sau mai mare;
  • Experiență de muncă în domeniul economic nu mai puțin de 1 an (experienţa în domeniul financiar-bancar va constitui un avantaj);
  • Posedarea cunoștințelor elementare aferente standardelor și/sau bunelor practici, metodologiilor, instrumentelor de gestiune și optimizare procese va fi considerată un avantaj semnificativ;
  • Cunoaşterea fluentă a limbii române;
  • Cunoaşterea limbii engleze cel puțin la un nivel intermediar (B1);
  • Cunoaşterea computerului la nivel de utilizator şi cunoaşterea avansată a aplicaţiilor Word, Excel, Power Point.

Abilități:

  • organizatorice, de planificare, de a conduce activitatea în echipă, negociere, comunicare eficientă;
  • gândire ordonată și constructivă, perseverenţă, rezistenţă la efort şi stres, adaptabilitate la situaţii noi,
  • capacitatea de comutare rapidă la diverse probleme profesionale;
  • gândire procesuală și globală;
  • capacitatea de a comunica verbal şi în scris, putere de convingere;
  • de analiză şi formulare a concluziilor, luare a deciziilor.
  • Atitudini: receptivitate la idei noi, spirit de inițiativă, lucru în echipă, disponibilitate la schimbare, diplomație, tendință de dezvoltare profesională continuă.

Termenul limită pentru depunerea CV-urilor: 25 aprilie 2018.

CV-urile pot fi transmise online sau depuse la sediul BNM, pe adresa: bd. Grigore Vieru nr.1, mun. Chișinău, Departamentul Strategie, Organizare și Resurse Umane, cu specificarea postului pentru care se aplică.

Succes!

Previous Ești student la drept? Fă un internship și obține o bursă de 500 de euro la Biroul de avocați ,,Popa și Asociații”
Next Participă şi află cum să combaţi falsurile informaţionale la cursul Digital Tricks