Vezi cine sunt premianţii Olimpiadei Republicane la Economie

tineri, olimpiadă la economie, premianţi

Agenția Națională pentru Curriculum şi Evaluare din cadrul Ministerului Educației, Culturii și Cercetării a desfășurat, în perioada 18 – 20 mai 2018, în incinta Academiei de Studii Economice a Moldovei, Olimpiada Republicană la Economie.

La olimpiadă au participat 69 de elevi din clasele X – XII, selectați în cadrul etapelor precedente ale concursului.

În baza deciziei Consiliului Olimpic Republican la Economie, au fost acordate diplome și premii bănești pentru 30 de elevi. Premianții Olimpiadei Republicane la Economie sunt din raioanele Anenii Noi, Drochia, Glodeni, Ialoveni, Leova, Ungheni, municipiul Chișinău.

Clasa X

  • Bulai Malvina –  Centrul de excelență în economie și finanțe Chișinău – 81,5 puncte, locul I
  • Vanghelii Maria – Centrul de excelență în economie și finanțe Chișinău – 74 puncte, locul II
  • Blanari Dumitru – Centrul de excelență în economie și finanțe Chișinău – 73 puncte, locul II
  • Beșelea Ana – Maria – Centrul de excelență în economie și finanțe Chișinău – 70 puncte, locul III
  • Barbova Tatiana – Instituția Publică Liceul Teoretic „Nicolae Milescu Spătarul” Chișinău – 69,5 puncte, locul III
  • Melincean Irina – Centrul de excelență în economie și finanțe Chișinău – 67 puncte, locul III
  • Oleacu Gutiera – Liceul Teoretic „Olimp” s.Costești Ialoveni- 65 puncte, Menţiune
  • Șerbul Dumitru – Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” or. Ungheni – 65 puncte, Menţiune
  • Scobioală Eduard – Liceul Teoretic „Emil Nicula” s. Mereni, Anenii Noi – 64,5 puncte, Menţiune
  • Savostin Xenia – Instituția Publică Liceul Teoretic Rus nr. 3 or. Drochia – 59 puncte, Menţiune

Clasa XI

  • Guțu Lilia – Centrul de excelență în economie și finanțe Chișinău – 82 puncte, locul I
  • Samborschi Victoria – Centrul de excelență în economie și finanțe Chișinău – 80 puncte, locul II
  • Țîmbaliuc Adriana – Centrul de excelență în economie și finanțe Chișinău- 76 puncte, locul II
  • Damian Simona – Centrul de excelență în economie și finanțe Chișinău – 73,25 puncte, locul III
  • Stepanchevici Mihaela – Instituția Publică Liceul Teoretic „Vasile Coroban” or.Glodeni – 73,25 puncte,
    locul  III
  • Iurciuc Maxim- Instituția Publică Liceul Teoretic „Nicolae Milescu Spătarul” Chișinău- 70 puncte, locul III
  • Diaconu Irina – Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” or. Ungheni – 65 puncte, Menţiune
  • Chirița Ionela – Centrul de excelență în economie și finanțe Chișinău – 61,25 puncte, Menţiune
  • Şleahtiţchii Alina – Liceul Teoretic „Constantin Spătaru” or.Leova – 61 puncte, Menţiune
  • Gorbaciuc Victor – Instituția Publică Liceul Teoretic „Lev Tolstoi” or.Glodeni – 57,5 puncte, Menţiune

Clasa XII

  • Grosu Cristian – Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” or. Ungheni – 86 puncte, locul I
  • Aftimiciuc Pavel – Instituția Publică Liceul Teoretic „Nicolae Milescu Spătarul” Chișinău  – 77 puncte, locul II
  • Moroz Andrei – Instituția Publică Liceul Teoretic Rus nr. 3 or.Drochia – 72 puncte , locul II
  • Graur Gabriel  -Liceul Teoretic Republican „Aristotel” Chișinău – 65 puncte, locul III
  • Trofim Iuliana – Centrul de excelență în economie și finanțe Chișinău – 64 puncte, locul  III
  • Gaidarji Ana-Maria – Liceul Teoretic „Gaudeamus” Chișinău –  56 puncte, locul III
  • Cernouțan Vladislav – Liceul Teoretic Republican „Aristotel” Chișinău – 55 puncte, Menţiune
  • Stratila Vladislav – Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Chișinău – 54 puncte,  Menţiune
  • Ciudin Sabina – Liceul Teoretic „Gaudeamus” Chișinău – 53,5 puncte, Menţiune
  • Lisnic Cătălin – Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” or. Ungheni – 53,5 puncte,  Menţiune
Facebook Comments
comments powered by HyperComments
Previous VIDEO/ Elevii de la Măgdăcești și-au dezvoltat gândirea critică, în cadrul unui training de educație media
Next Vrei să îţi dezvolţi abilităţile de comunicare în limba engleză? Acest eveniment este pentru tine