Job pentru tineri // Centrul de Instruire și Dezvoltare angajează specialist/-ă pentru elaborarea podcasturilor incluzive

job pentru tineri podcasturi

Job pentru tineri // Centrul de Instruire și Dezvoltare Educațională anunță competiție deschisă în vederea selectării unui specialist/-ă în domeniul juridic pentru dezvoltarea și elaborarea podcasturilor incluzive de educație juridică dedicate persoanelor din diferite grupuri social-vulnerabile și marginalizate.

Perioada estimativă pentru realizarea sarcinii: 25 decembrie 2020 – 31 ianuarie 2021. Numărul maxim de zile de lucru pentru realizarea sarcinii – 10 zile

Context

Începând cu 1 decembrie 2020, Asociația Obștească Centrul de Instruire și Dezvoltare Educațională, în calitate de beneficiar de grant, implementează proiectul Sporirea cunoștințelor juridice a persoanelor din grupurile social-vulnerabile prin podcasturi incluzive în cadrul programului de Granturi – Maratonul Justiției II, care se desfășoară în cadrul programului „Cooperare efectivă pentru consolidarea accesului la justiție” și este susținut de către poporul american prin intermediul Departamentului de Stat al SUA, Freedom House în Moldova și implementat de către Asociația Obștească INVENTO.

Obiectivul concursului

Selectarea unui specialist/-ă în domeniul juridic, care va dezvolta, elabora și modera 4 podcasturi incluzive cu subiecte de educație juridică relevante persoanelor din grupurile social-vulnerabile și identificarea/invitarea experților în domeniul jurisprudenței pentru a oferi soluții legale problemelor de natură juridică identificate și suport persoanele din grupurile social-vulnerabile și marginalizate (persoane cu anumite tipuri de dizabilitate, reprezentanți ai minorităților etnice, persoane în etate, femei, etc.)

Responsabilitățile expertului/-ei:

  1. Analiza problemelor de natură juridică cu care se confruntă persoanele din grupurile social-vulnerabile și identificarea a 4 tematici juridice;
  2. Elaborarea și proiectarea scenariului pentru 4 podcasturi și invitarea diferitor reprezentan’i din grupurile social-vulnerabile;
  3. Identificarea și asigurarea prezenței experților din domeniul juridic, diferiți la fiecare podcast, care vor oferi soluții juridice la problemele persoanele din grupurile social-vulnerabile;
  4. Elaborarea a 4 concepte de podcast-uri incluzive, coordonarea acestora cu managerul de proiect și înregistrarea acestora;
  5. Identificarea a 4 studii de caz reale pentru fiecare subiect prezentat în cadrul podcasturilor.

Cerințe înaintate candidaților/candidatelor:

  • Studii superioare în domeniul juridic și drepturile omului;
  • Experiență în elaborarea și dezvoltarea podcasturilor;
  • Experiență de lucru cu persoanele din grupurile social-vulnerabile;
  • Experiență de documentare, cercetare și analiză cu link-ul la materialele unde este autor/-oare;
  • Abilități de planificare și respectare a termenelor limită.

Persoanele interesate trebuie să prezinte:

  • CV-ul actualizat, care include două referințe cu date de contact;
  • o scrisoare de intenție;
  • propunerea financiară în MDL (reieșind din numărul de zile de lucru necesare și costul unei zile de lucru).

Vă rugăm să expediați documentele solicitate până pe data de 25 decembrie 2020 la adresa electronică: contact.centruldeinstruire@yahoo.com cu mențiunea ”specialist/-ă juridic/-ă pentru podcasturi incluzive”. Pentru orice întrebări suplimentare, vă rugăm să scrieți la contact.centruldeinstruire@yahoo.com sau sunați la numărul de telefon +373 67128228.

Doar candidații preselectați vor fi contactați.

Descoperă mai multe oportunități și job-uri pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Te vor ajuta trecătorii în caz că ai o problemă? Opinia psihologilor din domeniul social
Next Job part-time // RNL angajează experți în dezvoltare locală