Job pentru tineri // Asociația Promo-LEX angajează Comunicator / Comunicatoare

job pentru tineri promo lex comunicator

Job pentru tineri // Asociația Promo-LEX angajează Comunicator/Comunicatoare (Specialist relații publice).

RESPONSABILITĂȚI:

  • Participă la dezvoltarea și implementarea Strategiei de Comunicare a Asociației;
  • Realizează rapoarte privind implementarea Strategiei de Comunicare;
  • Promovează activitatea și produsele Asociației în plan extern (online și offline);
  • Participă la coordonarea activității de comunicare a Asociației (coordonarea internă a activităților în cadrul echipei de comunicare, precum și coordonarea cu echipa de management și experți din cadrul Asociației);
  • Participă la elaborarea și redactarea materialelor de comunicare ale Asociației (comunicate de presă, infografice, postări, articole, rapoarte anuale etc.);
  • Participă la elaborarea materialelor de vizibilitate și promoționale ale Asociației, inclusiv per activități și campanii (postări, infografice, pliante, broșuri, bannere, spoturi video, produse multimedia etc.);
  • Asigură distribuția și promovarea materialelor de comunicare și vizibilitate ale Asociației (online și offline);
  • Administrează şi arhivează materialele de comunicare și vizibilitate ale Asociației;
  • Monitorizează reflectarea în presă a activităților Asociației;
  • Elaborează rapoarte periodice și anuale cu privire la comunicarea și vizibilitatea externă a Asociației;
  • Menține şi actualizează conținutul pe website-ul Asociației și pe paginile existente din rețelele sociale ale Asociației (Facebook, Instagram etc.);
  • Contribuie la dezvoltarea website-ului Asociației și a paginilor existente din rețelele sociale ale Asociației (Facebook, Instagram etc.);
  • Inițiază și menține legătura cu mass-media; actualizează baza de date a contactelor media;
  • Planifică, organizează şi participă la evenimentele publice și de presă ale Asociației;
  • Consultă şi asistă beneficiarii de granturi ale Asociației pe aspecte ce țin de comunicare și vizibilitate;
  • Răspunde la solicitările publicului extern privind activitatea Asociației;
  • Alte responsabilități relevante.

CERINȚE

  • Studii: studii superioare în domeniul jurnalism/comunicare/relații publice sau alte domenii relevante;
  • Experiență profesională: minim 2 ani de experiență profesională într-o poziție similară; experiență relevantă de lucru sau voluntariat în cadrul unui ONG/organizație internațională  – va constitui un avantaj;
  • Competențe și abilități:
    • Fluență în limba română (scris și vorbit);
    • Cunoașterea limbilor rusă și engleză – va constitui un avantaj;
    • Cunoașterea generală a domeniilor de activitate ale Asociației (drepturile omului, electoral, reforme democratice și sectoriale, educație civică și electorală etc)  – va constitui un avantaj;
    • Bună cunoaștere a mass-media din Republica Moldova;
    • Abilități de scriere/redactare a materialelor;
    • Abilități de analiză și sinteză a informației;
    • Creativitate;
    • Abilități excelente de interacțiune și comunicare publică;
    • Abilități de lucru în echipă și în mod individual, într-un mediu dinamic şi în termeni restrânși de timp;
    • Abilități de planificare, organizare și prezentare;
    • Abilități avansate de utilizare a computerului (MS Office, Internet), a echipamentului de birou  (copiator/scanner);
    • Abilități de utilizare a programelor specializate de editare a imaginilor/video (spre exemplu: Canva, Adobe Illustrator, Adobe Premiere Pro etc.);
    • Cunoștințe și abilități de gestionare a paginilor web și a rețelelor sociale;

Cerințe specifice pentru această poziție:

  • Neafiliere politică și non-partizanat politic;
  • Bună înțelegere a specificului activității în cadrul unei organizații neguvernamentale;
  • Integritate și discreție profesională;
  • Responsabilitate și punctualitate;
  • Persoană dinamică și cu inițiativă;
  • Flexibilitate și mobilitate.

DOSARUL DE APLICARE

Candidații vor prezenta Dosarul de Aplicare care va conține următoarele documente:

  • Curriculum Vitae actualizat;
  • Scrisoare de motivare cu indicarea studiilor, expertizei și experienței relevante.

Scrisoarea de motivare va include obligatoriu:

  • oferta financiară (salariul minim solicitat – se va indica suma netă, după reținerea impozitelor angajatorului și angajatului);
  • 2 referințe de la actuali/foști angajatori sau colegi care pot confirma competențele și expertiza candidatului/candidatei (cu indicarea denumirii organizației/instituției, a numelui, funcției și datelor de contact (tel, e-mail) ale persoanelor de referință).

Dosarul de Aplicare trebuie expediat prin email la adresa angajare@promolex.md  cu mențiunea “Comunicator/Comunicatoare”.

Data limită pentru depunerea dosarelor candidaților: 1 iulie 2021, ora locală 18:00.

Descoperă mai multe activități și evenimente pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Ești interesat de vlogging? Participă la o lecție gratuită pentru copii și adolescenți
Next Conferința „Art, Business & Law” despre antreprenoriat în artele vizuale