Job pentru tineri // Asistent/ă de programe în cadrul Departamentului Buna Guvernare

Job pentru tineri // Concurs de angajare a unui asistent/asistentă de programe în cadrul Departamentului Buna Guvernare.

Fundația Soros Moldova, Departamentul Buna Guvernare (DBG) implementează activități ce contribuie la sporirea transparenței, responsabilității și eficienței autorităților publice.

Prioritățile Departamentului Buna Guvernare sunt:-       Anticorupție și echitate economică-       Educație-       Politici PublicePersoanele interesate, sunt încurajate să facă cunoștință cu activitatea Fundației pe site-ul www.soros.md și cu activitatea Departamentului Buna Guvernare din rapoartele anuale de activitate http://soros.md/reports

În cadrul acestui concurs, urmează să fie selectată o persoană în funcția de asistent de programe care va contribui la buna funcționare a Departamentului Buna Guvernare.

Tipul contractului: contract individual de muncă cu perioada determinată.

Perioada de angajare: 01 februarie 2022 – 31 decembrie 2022, cu posibilitatea extinderii contractului.

Responsabilități:

  • Arhivarea proiectelor operaționale și grant, implementate în cadrul Departamentului Buna Guvernare;
  • Elaborarea drafturilor contractelor de grant și anexelor necesare;
  • Elaborarea drafturilor contractelor de prestări servicii;
  • Comunicarea cu beneficiarii de grant și partenerii Departamentului Buna Guvernare;
  • Scanarea documentelor;
  • Evidența și organizarea documentației necesare pentru proiectele operaționale/de grant, în cadrul dosarelor fizice și dosarelor electronice;
  • Comunicarea cu auditul – organizarea și prezentarea documentelor necesare la solicitare;
  • Oferirea suportului necesar în organizarea activităților curente: achiziții, ședințe și alte activități (comunicarea cu participanții, pregătirea și imprimarea materialelor, documentarea activităților);
  • Contribuirea la promovarea activităților proiectelor implementate.

Cerințe față de candidații eligibili:

  • Studii universitare finalizate (licență) în unul din următoarele domenii: administrație publică, științe sociale, economie sau alt domeniu relevant;
  • Utilizator PC avansat, cu abilități de cercetare în mediul online, abilități de utilizare a procesoarelor de text și calcul tabelar (obligatoriu Word, Excel, PowerPoint și Internet);
  • Cunoașterea fluentă a limbii române și engleze;
  • Gândire analitică, atenție la detalii și responsabilitate;
  • Abilități de comunicare interpersonală dezvoltate;
  • Spirit de inițiativă, abilități organizatorice excelente, abilități de a prioritiza, de a realiza sarcini multiple (multitasking) și de a lucra într-un mediu dinamic;
  • Capacități de a lucra cu termene-limite;
  • Abilități de a lucra independent și în echipă;
  • Atitudine proactivă, receptivă și flexibilă;
  • Cel puțin 2 ani de experiență anterioară într-un domeniu similar.

Dosarul pentru concurs va conține:

  • CV-ul actualizat, cu indicarea a două persoane de referință. Sunt acceptate CV-uri în limba română sau în limba engleză (va fi prezentat un document pdf cu denumirea fișierului „Nume Prenume – CV”);
  • Scrisoare de intenție, prin care va fi explicat motivul care v-a determinat să aplicați pentru acest post, care sunt competențele și experiența în corespundere cu profilul solicitat, ce așteptări aveți și cum puteți contribui la buna funcționare a Departamentului. Evitați să repetați informația prezentată în CV. Volumul maxim – 500 cuvinte. Sunt acceptate scrisori de intenție în limba română sau în limba engleză (va fi prezentat un document pdf cu denumirea fișierului „Nume Prenume – Scrisoare”);
  • În scrisoarea de intenție se vor indica obligatoriu așteptările salariale;
  • Copii ale diplomelor de studii de licență și/sau masterat (va fi prezentat un document pdf cu denumirea fișierului „Nume Prenume – Licenta” sau „Nume Prenume – Master”)
  • Alte documente pe care le considerați relevante (de exemplu, certificatele de absolvire a cursurilor de limbă engleză, contabilitate etc).

Fundația își rezervă dreptul să solicite suplimentar alte documente cu privire la activitatea de muncă anterioară.

Etapele concursului:

  • Preselecția – la această etapă, dosarele vor fi evaluate în baza următoarelor criterii: 1. Integritatea dosarului de aplicare (prezența tuturor documentelor solicitate, în formatul solicitat); 2. Calificarea profesională; 3. Experiența relevantă; 4. Motivația.
  • Interviul – În dependență de rezultatele etapei anterioare, comisia de concurs va invita pentru interviu candidații pre-selectați, care vor fi anunțați în prealabil despre data și locul desfășurării interviului.
  • Proba practică – Doar candidații pre-selectați vor fi invitați la proba practică.
  • Evaluarea finală – În urma evaluării prestației candidaților la etapele anterioare, va fi selectată o persoană pentru postul de asistent/asistentă de programe în cadrul Departamentului Buna Guvernare.

Persoanele interesate sunt invitate să expedieze dosarele complete până la 10 ianuarie 2020, ora 12.00, la: adresa de e-mail: recruitment@soros.md indicând subiectul e-mailului „DBG – asistent/asistenta de programe”.

Sursa: soros.md

Descoperă mai multe activități și evenimente pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Concursul Premiul municipal pentru tineret, ediția 2021
Next Concurs de cărți poștale organizat de America House Chișinău