Job ONG: Concurs pentru selectarea unui consultant juridic în domeniul adopției

job ong domeniul adoptie

Job ONG: Filiala din Moldova a Asociației Amici dei Bambini (Amici dei Bambini, Moldova) angajează consultant/ă juridic pentru potențialii adoptatori naționali/familii adoptive.

Filiala din Moldova a Asociației Amici dei Bambini este o Organizație Non-Guvernamentală care activează în Republica Moldova de mai bine de 20 ani și  promovează dreptul fiecărui copil la familie, inclusiv prin intermediul adopției.

Cu sprijinul financiar acordat de Fundația Est-Europeană din resursele financiare oferite de Fundația OAK, Amici dei Bambini, Moldova implementează, în perioada ianuarie 2020 – iunie 2021 proiectul „Tați conștienți și responsabili pentru o generație non-violentă”.

Proiectul a fost gândit pentru a oferi suport psihologic și juridic potențialilor adoptatori naționali și familiilor adoptive în vederea depășirii situațiilor problematice ce țin de diversele etape ale procedurii de adopție (înainte, în timpul și după adopție).

Perioada de angajare: februarie 2020 – iunie 2021.

Serviciile și responsabilitățile consultantului/consultantei vor include:

  • Revizuirea și actualizarea curriculei de instruire a potențialilor adoptatori naționali (aspecte juridice), a anexelor acesteia și a instrumentelor de evaluare a viitorilor părinți adoptivi;
  • Participarea la instruirile (ToT) destinate specialiștilor din cadrul autorităților tutelare teritoriale în vederea îmbunătățirii capacităților de instruire pre-adoptivă;
  • Participarea la desfășurarea seminarelor de instruire pentru potențialii adoptatori naționali (procedura de adopție conform legislației naționale);
  • Oferirea consultațiilor juridice la solicitarea cuplurilor adoptive/ potențialilor adoptatori naționali.

Responsabilități/Activități programate:

  1. Actualizarea curriculei de instruire a potențialilor adoptatori naționali (aspecte juridice), a anexelor acesteia și a instrumentelor de evaluare a viitorilor părinți adoptivi;
  2. Participarea la instruirile (ToT) destinate specialiștilor din cadrul autorităților tutelare teritoriale în vederea îmbunătățirii capacităților de instruire pre-adoptivă;
  3. Participarea la desfășurarea seminarelor de instruire pentru potențialii adoptatori naționali (procedura de adopție conform legislației naționale);
  4. Oferirea consultațiilor juridice la solicitarea cuplurilor adoptive/ potențialilor adoptatori naționali.

Calificările consultantului/consultantei:

  • Cunoașterea aprofundată a cadrului legal și normativ ce reglementează domeniul adopției;
  • Studii superioare juridice, sociale sau alte domenii relevante;
  • Experiență de lucru în avizarea documentelor de politici / elaborare de documente de poziție etc.;
  • Experiență de lucru/ de instruire cu grupuri de aproximativ 12 persoane în domeniul protecției copilului și/sau adopție;
  • Abilități de comunicare excelente;
  • Cunoașterea limbilor română și rusă la nivel avansat precum și a terminologiei juridice specifice domeniului;
  • Experiența de lucru în domeniul adopției constituie un avantaj.

Dosarul candidatului pentru poziția de consultant va conține:

  • CV-ul care demonstrează calificările, competențele și experiența consultantului, relevante domeniului solicitat;
  • Scrisoare de intenție;
  • Oferta financiară (în lei MDL).

Persoanele interesate vor expedia dosarele până la data de 30 ianuarie 2020, ora 17:00, la adresa electronica chisinau@aibi.it  cu titlul  mesajului,  Servicii de consultanță juridică.

Pentru informații suplimentare: Tatiana Lungu, tel: +373  69291115

Doar candidații selectați vor fi invitați la interviu.

În categoria Profesional vei găsi mai multe oferte de job ONG potrivite pentru tine.

Previous Studii peste hotare în domeniul științe sociale și umaniste
Next Workshop interactiv pentru tineri: Povestiri experimentale cu Oleksiy Radynski