Job pentru tineri: Consilieră la Telefonul de încredere pentru Femei și Fete

Job pentru tineri în cadrul Centrului Internațional „La strada”. Telefonul de Încredere pentru Femei și Fete 0 8008 8008 a fost lansat de către Centrul Internațional ”La Strada” pe 2 noiembrie 2009. Astăzi serviciul de asistență telefonică gratuită pentru victimele violenței în familie și violenței împotriva femeilor poate fi apelat gratuit pe teritoriul Republicii Moldova, din orice rețea de telefonie fixă sau mobilă.

Echipa serviciului are ca scop principal să ajute femeile și copiii, victime ale violenței în familie și ale violenței sexuale, să acceseze operativ serviciile de care au nevoie pentru a-şi putea construi o viaţă armonioasă din punct de vedere fizic, psihic şi social.

În aceste momente, este vacantă poziția de consilieră la acest serviciu telefonic. Vedeți în continuare dtealiile legate de postul vacant.

Sarcini și responsabilități:

  • Acordă suportul informațional la telefon beneficiarilor Serviciului cu privire la măsurile de prevenire a violenței în familie;
  • Acordă consiliere la telefon beneficiarilor primari (persoane afectate de violență în familie) ai Serviciului și intervine, în regim de urgență, în situațiile de criză;
  • Evaluează riscurile și necesitățile imediate ale beneficiarilor și organizează referirea către instituțiile/organizațiile abilitate;
  • Sesizează autoritățile competente în situațiile de criză și/sau situațiile de risc, asigurând protecția și suportul necesar în cazurile de violență în familie și violență sexuală față de femei și fete;
  • Monitorizează cazurile referite autorităților spre asistență și protecție, în vederea asigurării necesităților și intereselor legale ale victimelor violenței în familie și violenței sexuale;
  • Este membru al echipei de intervenție pe cazurile de violență sexuală.

Cerinţe față de candidate:

  • Studii superioare în domeniul psihologiei sau științe socio-umane;
  • Capacităţi bune de analiză, sinteză, evaluare a informaţiei;
  • Experienţă în utilizarea computerului şi pachetului de programe Microsoft Office (MS Word, Excel, Power Point);
  • Cunoaşterea limbilor română și rusă.

Condiții de muncă:

  1. Un climat de muncă binevoitor
  2. Posibilități de creștere profesională
  3. Regim de muncă flexibil

Persoanele interesate sunt rugate sa trimită CV-ul și o scrisoare de intenție în limba română până la data de 29 aprilie 2022, ora 18.00.

Dosarele sunt așteptate la adresa: office@lastrada.md cu specificarea Concurs consilieră la Telefonul de Încredere.

Selectarea candidatei va fi făcută în baza analizei CV-urilor și scrisorilor de intenție depuse. Doar candidatele preselectate vor fi contactate telefonic pentru interviu.

Descoperă mai multe activități și evenimente pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Lansare de carte „Adevărul în cadru și în afara lui” de Andrei Buruiană la BNRM
Next Job full-time: Manager/ă de proiect la „Centrul de drept al femeilor”
Ecaterina Braguță