Job pentru tineri // Asociația Jurnaliștilor de Mediu angajează comunicator / comunicatoare

Job pentru tineri // Asociația Jurnaliștilor de Mediu anunță un concurs de angajare a unui comunicator / unei comunicatoare.

Asociația Jurnaliștilor de Mediu acoperă un spectru larg de activități:

  • Redacție specializată, Ecopresa.md care informează pe subiecte de mediu.
  • Organizația este parteneră la evenimente precum – Festivalul Ziua Mediului, Festivalul Strășeni mon amour, plantări, velo maratoane, iarmaroace, întâlniri comuniatre etc.
  • Oferă instruiri pentru jurnaliști și organizații neguvernamentale/activiști (pe subiecte de mediu, PR, comunicare etc);
  • Oferă suport presei din RM în producerea materialelor pe subiecte de mediu (consultanță, surse, întâlniri cu experți de mediu etc);
  • Sunt în procesul formării unei școli de jurnalism de mediu

Așteptările față de candidat:

  1. Să aibă experiență în domeniul PR și Comunicare;
  2. Abilități bune de analiză și sinteză, de scriere și redactare;
  3. Să îi placă domeniul protecției mediului;
  4. Să aibă disponibilitatea să învețe lucruri noi în domeniile PR, Comunicării și mediului;
  5. Să aibă gândire critică, analitică, independentă și strategică, să comunice argumentat;
  6. Să posede curiozitatea și umorul. Să aibă o cultură generală potrivită meseriei;
  7. Să nu fie afiliat politic/să nu facă partizanat;
  8. Să aibă simțul corectitudinii;
  9. Să cunoască și să respecte viziunile și principiile organizației.
  10. Să manifeste inițiativă, implicare și atitudine profesională.

Responsabilitățile:

  1. Implementează Strategia de Comunicare, o adaptează la cerințele vremii și circumstanțele organizației;
  2. Elaborează, implementează și adaptează Planul anual de comunicare al organizației;
  3. Promovează (online și offline) activitățile/produsele AJMTEM și Ecopresa.md – evenimente, campanii, inițiative etc.
  4. Participă la coordonarea activității de comunicare a Asociației (coordonarea cu membrii redacției, precum și coordonarea cu echipa de management);
  5. Inițiază și participă la organizarea evenimentelor și campaniilor;
  6. Participă la elaborarea și redactarea materialelor de comunicare ale Asociației (postări pe rețelele de socializare, comunicate de presă, infografice etc.);
  7. Creează și menține legături de colaborare cu organizații și activiști de mediu;
  8. Distribuie conținutul asociației și Ecopresa.md pe platformele proprii din social media, precum și pe suporturi externe relevante.
  9. Evaluează impactul comunicării pe rețelele de socializare (în baza statisticilor);
  10. Elaborează rapoarte cu privire la comunicarea și vizibilitatea externă a Asociației;

Program de lucru: Flexibil

Dacă te interesează poziția, transmite:

  1. CV-ul;
  2. Link-uri cu exemple ale activității profesionale;
  3. Un mesaj despre ce te-a motivat să aplici.

Termen limită: 15.10. 2021

Persoanele selectate vor fi intervievate online.

Pentru informații suplimentare scrie la adresa: ajmtem@gmail.com

Descoperă mai multe activități și evenimente pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Povestește despre experiența ta în cadrul Erasmus+ & ESC și participă la concurs
Next Concurs de fotografie: „Spațiul virtual, prieten sau pericol?”