Job part-time // AO „Sănătate pentru Tineri” angajează coordonator/-oare comunicare

job part time

Job part-time // Asociația Obștească „Sănătate pentru Tineri” anunță concurs pentru ocuparea funcției de Coordonator/-oare Comunicare în cadrul proiectului „Îmbunătățirea accesului tinerilor fete și băieți, în special a celor în stare de vulnerabilitate și de risc, la servicii de sănătate prietenoase tinerilor, adresând sănătatea mintală, vaccinarea împotriva HPV, prevenirea HIV și nutriția”, finanțat de UNICEF Moldova.

Asociația Obștească „Sănătate pentru Tineri” este un ONG național înregistrat la Ministerul Justiției al Republicii Moldova în data de 17 mai 2000, cu numărul 1406. Obiectivul organizației: îmbunătățirea sănătății adolescenților (10-24 ani) prin promovarea modului sănătos de viață, oferind suport în probleme de sănătate psihologice, sociale și medicale.

Proiectul are drept scop îmbunătățirea accesului tinerilor fete și băieți, îndeosebi a celor vulnerabili și aflați în situație de risc, la servicii de sănătate prietenoase tinerilor (SSPT), prin adresarea aspectelor ce țin de sănătatea mintală, bullying, vaccinarea împotriva virusului HPV, prevenirea infecției cu HIV, cât și îmbunătățirea deprinderilor alimentare și a nutriției. Proiectul este implementat în perioada iunie 2021 – iunie 2022.

Perioada de angajare: august 2021 – iunie 2022 (cu posibilă extindere).

Responsabilităţi:

  1. Coordonarea procesului de elaborare și implementare a Strategiei și Planului de Comunicare al Proiectului;
  2. Participarea la elaborarea programului de instruire (preponderent on-line) privind aplicarea Strategiei de comunicare și implementarea Planului de activități de comunicare pentru specialiștii Youth Klinic Moldova (YK), personal didactic și voluntari YK;
  3. Participarea la elaborarea materialelor de comunicare prevăzute de Strategie;
  4. Coordonarea elaborării şi promovarea mesajelor și materialelor de comunicare în cadrul Proiectului, inclusiv mesajelor pentru adolescenți și părinți referitor la vaccinul împotriva HPV, mesajelor și instrumentelor pentru schimbarea comportamentului adolescenților în îmbunătățirea deprinderilor alimentare etc.;
  5. Asigurarea în comun cu Managerul de proiect a procesului de tipărire a materialelor de comunicare elaborate pentru adolescenți (băieți și fete), părinți, corp didactic, personal YK etc.;
  6. Participarea la şedinţele de planificare, monitorizare și evaluare a activităților în cadrul Proiectului;
  7. Sistematizarea și arhivarea materialelor elaborate în cadrul Proiectului;
  8. Asigurarea vizibilității Proiectului și a Rețelei Youth Klinic Moldova prin pagina web, paginile rețelelor de socializare, cât și în mass-media;
  9. Actualizarea conținutului pe paginile rețelelor de socializare (Facebook, Instagram etc.), cât și pe pagina web a organizației;
  10. Participarea la elaborarea publicaţiilor şi materialelor informative, precum și diseminarea celor mai bune practici și rezultate ale Proiectului;
  11. Planificarea şi organizarea şedinţelor de lucru cu experții contractați pe componenta de comunicare;
  12. Raportarea, lunară și trimiestrială, a rezultatelor activităților de comunicare implementate, la cererea Managerului Proiectului;
  13. Alte responsabilități relevante.

Calificări necesare:

  • Studii: superioare în jurnalism, comunicare sau alte domenii relevante;
  • Experiența de muncă: experiență profesională într-o poziție similară; experiența relevantă de lucru sau voluntariat în cadrul unui ONG/organizație de tineret– va constitui un avantaj;
  • Limbi vorbite: fluență în limba română (vorbit și scris); cunoașterea limbii ruse (avansat, mediu); cunoașterea limbii engleze – va constitui un avantaj.

Competențe și abilități:

  • Cunoștințe privind utilizarea computerului (MS Office, Internet);
  • Abilități de lucru în ședințe online;
  • Cunoștințe în dezvoltarea strategiilor de comunicare;
  • Abilități de scriere și/sau redactare a materialelor de comunicare;
  • Cunoștințe și abilități de gestionare a paginilor web și a rețelelor de socializare;
  • Abilitați de executare în mod independent a responsabilităților de lucru;
  • Capacitatea de a finaliza sarcinile în termenul stabilit;
  • Abilități de lucru în echipă.

Cerințe specifice:

  • Persoană dinamică, creativă, cu spirit de inițiativă;
  • Abilități de comunicare interpersonală, interacțiune și comunicare publică;
  • Flexibilitate;
  • Punctualitate;
  • Responsabilitate;
  • Confidențialitate.

AO „Sănătate pentru Tineri” aplică o procedură strictă de recrutare, care pune accent pe protecția copilului și se bazează pe angajamentul ferm cu privire la protecţia copilului față de toate formele de violență, în cadrul activităților și proiectelor implementate de organizație. La angajare, candidatul/a selectat/ă de AO „Sănătate pentru Tineri” pentru funcția anunțată va semna o declarație prin care se va angaja să respecte clauzele acestei politici.

Dosarul candidatului/-ei va conține:

  1. CV-ul actualizat;
  2. Scrisoare de intenție ( max.1 pagină), cu menționarea studiilor și a experienței relevante.

Persoanele interesate vor transmite dosarul la adresa de e-mail: victoria.vicol93@gmail.com, cu mențiunea „Concurs – COORDONATOR/-OARE COMUNICARE”. Pentru detalii suplimentare, persoana de contact este Victoria Balacci, nr. tel: 078884253.

Termen-limită de aplicare a dosarului: 11 august 2021, ora 17:00.

Evaluarea dosarelor va fi organizată în 2 etape: în prima etapă, dosarele complete ale candidaților vor fi analizate din punct de vedere a corespunderii candidaților cu cerințele menționate în anunț. În a doua etapă, va avea loc intervievarea persoanelor selectate.

Doar persoanele selectate pentru interviu vor fi contactate.

Descoperă mai multe activități și evenimente pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Aleg Cariera IT: Află mai multe despre dezvoltarea aplicațiilor mobile
Next Oportunitate pentru liceeni: Participă la Super Pitch și câștigă 300 euro pentru un scurtmetraj