Job // IREX Moldova angajează consilier media cu experiență

job consilier media irex moldova

Job // IREX Moldova angajează consilier media, cu experiență de minim 5 ani. Durata contractului: 3 luni, cu posibilitate de prelungire.

Despre IREX:

IREX este o organizație independentă, internațională, fără scop lucrativ, care lucrează cu partenerii locali pentru a rezolva provocările de dezvoltare și a crea schimbări pozitive de durată în întreaga lume. Pentru a construi o lume mai justă, mai prosperă și mai inclusivă, IREX și partenerii săi împuternicesc tinerii, cultivă lideri, consolidează instituțiile și extind accesul la o educație și informații de calitate.

Rezumatul poziției:

IREX caută candidați calificați în funcția de consilier media pentru un proiect finanțat de Departamentul de Stat al SUA, care are ca scop crearea unui mediu durabil, orientat către creștere, în industria de conținut de televiziune din Moldova. Proiectul susține diversificarea programelor de divertisment televizat atât prin susținerea serialelor de televiziune produse local, cât și pentru licențierea și difuzarea de conținut american dublat în limba română.

Consilierul media va raporta directorului de proiect și va fi responsabil pentru gestionarea implementării zilnice a proiectului. El / el va avea o bună cunoaștere și înțelegere a peisajului media TV în Moldova la nivel național și regional, expertiză dovedită în producția de conținut TV local, precum și o bună înțelegere a oportunităților de publicitate și alinierii sponsorizării.

Candidatul selectat va proiecta, construi și menține relații cu partenerii de producție selectați și potențiali de proiecte, radiodifuzorii naționali și regionali, va gestiona subgranții de producție de dimensiuni mai mari, va supraveghea activitățile de dublare, va conduce activități de monitorizare și evaluare, va comunica cu personalul din DC și Moldova și va asigura respectarea cu cerințele donatorului și IREX.

Responsabilități asociate acestui job:

  • Proiectarea și implementarea strategiilor de producție adaptate pentru toți partenerii de producție a proiectului;
  • Oferiți suport tehnic, dezvoltarea capacității și consiliere beneficiarilor proiectului;
  • Stabiliți și mențineți parteneriate viabile cu parteneri de proiect selectați și potențiali, atât la nivel național, cât și regional;
  • Gestionează și urmărește livrările de producție subgrant și asigură raportarea la timp;
  • Asigurarea respectării cerințelor, politicilor și reglementărilor donatorului și IREX;
  • Sprijinirea implementării cadrului M&E al proiectului;
  • Sprijinirea eforturilor în planificarea proiectelor, bugetarea și problemele administrative;
  • Colaborează cu echipa din regiune și la IREX DC;
  • Alte atribuții, după cum sunt atribuite.

Aptitudini și calificări necesare:

  • Rezident legal al Moldovei cu autorizație de muncă;
  • Diplomă universitară în jurnalism, comunicare sau alte domenii conexe obligatorii;
  • 5 ani de experiență demonstrată în domeniul mass-media TV;
  • O înțelegere profundă și cuprinzătoare a sectorului mass-media TV național și regional;
  • Experiență dovedită în consolidarea și / sau dezvoltarea eficientă a capacității sectorului media;
  • Abilitate și experiență demonstrată cu integrarea unor abordări noi și inovatoare pentru producția de conținut de televiziune;
  • Aptitudini excelente interpersonale și de lucru în echipă;
  • Conducere demonstrată, integritate și versatilitate;
  • Este necesară o comunicare verbală și scrisă deosebită, abilități interpersonale și interculturale;
  • Este necesară fluență în limba română și engleză;
  • Este preferată cunoașterea sistemelor Nielsen și înțelegerea evaluărilor și a statisticilor de vizualizare.

Procedura de aplicare:

Vă rugăm să furnizați un CV și o scrisoare deintenție cu cererea dvs. la următorul e-mail: hr-md@irex.org cu titlul subiectului „Media Adviser” până la 4 septembrie 2020. Aplicațiile sunt examinate continuu.

Descoperă mai multe oportunități și evenimente recente, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Job // Consultanți naționali care ar elabora program de reintegrare socială
Next „Ești fată – te poți accidenta, se poate întâmpla orice. Fotbalul nu este pentru tine” – amintirile unei fotbaliste