Job // GIZ angajează consilier în domeniul „Abilitarea cetățenilor”

job expert abilitarea cetățenilor

Cooperarea germană pentru dezvoltare (GIZ) caută un consilier în domeniul „Abilitarea cetățenilor” în cadrul proiectului său „Modernizarea serviciilor publice locale din Republica Moldova”.

Locul de muncă pentru această poziție va fi în cadrul Agenției de Dezvoltare Regională Nord (RDA Nord), orașul Bălți. Poziția necesită deplasări frecvente în regiunea de dezvoltare a Nordului, inclusiv între Bălți și Chișinău.

Responsabilități generale:

  • Asigurarea sincronizării acțiunilor privind implicarea societății civile locale cu măsurile de infrastructură implementate de GIZ cu sprijinul financiar al UE;
  • Suportul organizațiilor regionale ale societății civile (OSC) în crearea și gestionarea unui mecanism transparent de sub-acordare organizațiilor societății civile locale;
  • Consultarea OSC-urilor regionale și locale selectate cu privire la dezvoltarea, implementarea și raportarea acțiunilor conform procedurilor stabilite;
  • Coordonarea activităților CSO regionale și locale cu administrațiile publice locale (APL), agențiile de dezvoltare regională (ADR) și consiliile regionale din regiunea de dezvoltare respectivă;
  • Facilitarea dezvoltării capacității organizațiilor partenere în domeniul implementării acțiunilor OSC;
  • Reprezentarea GIZ în evenimente / activități, la care a fost delegat de către managerul de linie;
  • Asigură executarea la timp a activităților planificate în cadrul proiectului.

Calificări necesare:

  • Licență / master în științe sociale, științe umane, drepturile omului sau alt domeniu relevant;
  • Cel puțin 3 ani de experiență profesională în colaborarea cu structurile societății civile într-unul sau mai multe dintre următoarele domenii: analiza de gen, abilitarea cetățenilor, crearea de rețele și advocacy, mediere, planificare strategică și de acțiune, egalitate de gen;
  • Abilități de coordonare, creare de rețele și consolidare a relațiilor cu partenerii cheie, inclusiv guvernul, OSC, organizații naționale și locale;
  • Experiență, cunoștințe și abilități în metode participative, dezvoltare comunitară și parteneriat;
  • Cunoștințe bune de lucru cu privire la tehnologiile IT și aplicațiile informatice (pachet MS Office);
  • Cunoștințe foarte bune de română și engleză, cunoașterea limbii ruse și germane constituie un avantaj;
  • Disponibilitatea de a dezvolta în continuare baza de cunoștințe și de a le îmbunătăți, conform sarcinilor care trebuie îndeplinite;
  • Abilități înalte de comunicare;
  • Dorința de a lucra într-o manieră eficientă, independentă și inovatoare într-o echipă multidisciplinară și interculturală;
  • Permisul de conducere valid cu experiență de conducere ar fi un avantaj;
  • Cetățenie moldovenească sau cu statut de rezident permanent în Moldova.

Cererile, inclusiv CV-ul detaliat, referințele și scrisoarea de motivație trebuie trimise până la 27 aprilie 2020, ora 17:00, la adresa hr-giz-moldova@giz.de.

Vă rugăm să menționați numele poziției în titlul mesajului. Doar candidații preselectați vor fi contactați pentru un interviu. Candidatului selectat i se va oferi un contract de muncă pe durată determinată, bazat pe un program de muncă săptămânal de 40 de ore și încheiat în conformitate cu legislația națională a muncii.

GIZ se angajează în ceea ce privește echitatea de angajare la locul de muncă și încurajează candidații calificați din toate mediile să aplice.

Descoperă mai multe oportunități pentru tineri, alături de echipa youth.md!

Previous Program de burse Go Styria destinate cercetărilor de la masterat și doctorat
Next Concurs internațional de fotografie: Athens Photo World 2020