Centrul Internațional „La Strada” angajează Manager al Telefonului de Încredere pentru Femei și Fete

Telefonul de Încredere pentru Femei și Fete 0 8008 8008 a fost lansat de către Centrul Internațional „La Strada” pe 2 noiembrie 2009. Astăzi serviciul de asistență telefonică gratuită pentru victimele violenței în familie și violenței împotriva femeilor poate fi apelat gratuit pe teritoriul Republicii Moldova, din orice rețea de telefonie fixă sau mobilă.

Echipa serviciului are ca scop principal să ajute femeile și copiii, victime ale violenței în familie și ale violenței sexuale, să acceseze operativ serviciile de care au nevoie pentru a-şi putea construi o viață armonioasă din punct de vedere fizic, psihic şi social.

La moment centrul este în căutarea unui Manager al Telefonului de Încredere pentru Femei și Fete.

Sarcini și responsabilități:

  • Planifică, monitorizează și evaluează activitatea Serviciului prevăzută de documentele de constituire în baza Regulamentului și Standardelor minime de calitate ale serviciului;
  • Coordonează activitatea propriu-zisă a consilierilor Serviciului;
  • Monitorizează calitatea serviciilor prestate de către consilierii Serviciului, în conformitate cu cerințele prevăzute de fișa postului;
  • Gestionează baza tehnico-materială a Serviciului;
  • Participă activ la elaborarea Planului strategic de dezvoltare a Serviciului, asigurând implementarea acestuia;
  • Participă la ședințele de lucru/periodice ale conducerii prestatorului de servicii.
  • Coordonează activitatea Echipei de Intervenție pe cazurile de violență sexuală;
  • Monitorizează procesul de referire a beneficiarilor Serviciului;
  • Conceptualizează materialele pentru campaniile de informare și sensibilizare a opiniei publice;
  • Organizează și asigură buna desfășurare a seminarelor, meselor rotunde și altor activități de informare și instruire pentru specialiștii din domeniu și alte grupuri-țintă.

Cerinţe față de candidate:

  • Studii superioare într-un domeniu relevant pentru activitatea în cadrul organizației (drept, management, științe sociale, etc.);
  • Capacităţi bune de analiză, sinteză, evaluare a informaţiei
  • Experienţă în utilizarea computerului şi pachetului de programe Microsoft Office (MS Word, Excel, Power Point)
  • Cunoaşterea limbilor română și rusă

Condiții de muncă:

  1. Un climat de muncă binevoitor
  2. Posibilități de creștere profesională
  3. Regim de muncă:40 de ore pe săptămână

Persoanele interesate sunt rugate sa trimită CV-ul și o scrisoare de intenție în limba română până la data de 13 iunie 2022, ora 18.00. Dosarele sunt așteptate la adresa: office@lastrada.md cu specificarea Concurs Manager la Telefonul de Încredere.

Selectarea candidatei va fi făcută în baza analizei CV-urilor și scrisorilor de intenție depuse. Doar candidatele preselectate vor fi contactate telefonic pentru interviu.

Descoperă mai multe activități și evenimente pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md.

Previous Devino voluntar la Tabăra de Vară Caritas 2022
Next Se caută expert psiholog pentru realizarea unor activități pe tematica sănătății mintale