Job full-time // Moldova IT Park este în căutare a unui Specialist în Comunicare

job full time

Job full-time // Moldova IT Park este în căutare a unui Specialist în Comunicare pentru a se alătura unei echipe dinamice, ambițioase și dedicate dezvoltării sectorului IT și ecosistemului de inovare digitală din țara noastră.

Tipul postului: Contract pe perioadă determinată (preferabil cu începere de la 1 mai 2021, până la data de 31 ianuarie 2022), cu posibilitatea extinderii ulterioare

Data limită de aplicare: 25 aprilie 2021, ora 18:00 (ora Chișinăului)

Despre angajator:

Moldova IT Park a fost lansat la 1 ianuarie 2018, pentru o perioadă de 10 ani, fiind creat prin Hotărârea Guvernului Republicii Moldova la solicitarea a 15 companii IT. În prezent, Moldova IT Park este unicul parc IT virtual din țara noastră, numărând peste 700 companii rezidente, care generează peste 12 000 locuri de muncă și beneficiază de facilitățile prevăzute de legislația aferentă parcurilor IT.

În cadrul Adunării Generale din 31 martie 2021 a fost aprobată Strategia Moldova IT Park pentru următorii 5 ani, care are menirea de a susține realizarea obiectivelor prevăzute de legislația cu privire la parcurile IT (și anume, creșterea competitivității, susținerea IMM-urilor, atragerea investițiilor, produse și servicii cu valoare adăugată înaltă, cercetare și inovare digitală, parteneriate internaționale, locuri de muncă înalt calificate), considerând în egală măsură nevoile și așteptările rezidenților parcului. Principalele direcții strategice vizează contribuția la dezvoltarea și/sau îmbunătățirea industriei IT și ecosistemului de inovare digitală pe următoarele dimensiuni – Community & Networks, Inovare Digitală, Cadrul Legal, Consultanță și suport, Promovare Internațională și Buna Guvernare.

Obiectivele principale ale postului:

Implementează și adaptează strategia de branding și comunicare a Parcului la obiectivele acestuia, inclusiv în sensul asigurării vizibilității  Parcului în ecosistemul IT pe plan intern și internațional.

Cerințe privind studiile, experiența și aptitudinile profesionale ale candidaților:

  • Studii superioare în Jurnalism, Științe ale Comunicării și / sau alte domenii relevante;
  • Experienţă de lucru de minim 3 ani în domeniul comunicării şi o cunoaştere bună a mass-media din Moldova;
  • Experiență dovedită în conceptualizarea și organizarea campaniilor de comunicare la nivel local și internațional;
  • Cunoașterea perfectă a limbii române și cunoașterea la nivel avansat a limbilor engleză şi rusă (inclusiv abilități excelente de copywriting în cele 3 limbi);
  • Cunoștințe aprofundate de utilizare a aplicațiilor Microsoft Office, inclusiv alte competențe digitale relevante postului;
  • Cunoştinţe şi abilităţi dovedite de gestionare a paginilor web şi a reţelelor sociale;
  • Cunoașterea programelor de grafică pentru prelucarea imaginilor foto / video (cel puțin la nivel de bază);
  • Abilități de utilizare a platformelor software de marketing și comunicare prin e-mail (e.g. Mailchimp);
  • Abilități excelente de cercetare, prezentare, copywriting, pregătire articole și comunicate de presă, comunicare și relaționare;
  • Capacitate de analiză şi sinteză, flexibilitate în gândire, adaptabilitate, spirit de responsabilitate și inițiativă.

Responsabilități de bază:

  1. Implementează Strategia de Branding și Comunicare a Parcului;
  2. Elaborarează planul de comunicare și relații publice în conformitate cu obiectivele Parcului și ale Strategiei sale de Branding și Comunicare;
  3. Asigură vizibilitatea internă și externă a Parcului, inclusiv comunicarea cu rezidenții parcului și partenerii acestuia;
  4. Dezvoltă și gestionează campanii de comunicare locală și externă;
  5. Inițiază și menține un dialog continuu și constructiv cu instituțiile mass-media în plan local și internațional;
  6. Responsabilitate pentru selectarea canalelor media, a conținutului și a formei de comunicare pentru a atinge obiectivele stabilite. Asigură consecvența activităților de comunicare externă;
  7. Gestionează relațiile cu furnizorii de servicii privind promovarea pe platformele de social media;
  8. Pregătește și distribuie articole, comunicate de presă, buletine informative;
  9. Asigură participarea presei la evenimentele organizate de Moldova IT Park, inclusiv organizează conferinţe de presă;
  10. Reprezintă Administrația și Parcul la diverse activităţi publice și/sau evenimente în plan intern și internațional (după caz și în funcție de relevanță);
  11. Este implicat în elaborarea materialelor promoționale, alte materiale de comunicare în extern, inclusiv în consultare cu alți colegi din echipă;
  12. Lucrează îndeaproape cu membrii echipei pentru a se asigura că mesajul comunicat este în concordanță cu obiectivele generale de comunicare;
  13. Participă la pregătirea rapoartelor interne și contribuie la prezentarea rezultatelor organizației în aceste rapoarte;
  14. Elaborează și gestionează conținutul de pe pagina web a Parcului;
  15. Gestionează aspectele ce țin de identitatea vizuală a organizației și cooperează cu agențiile / furnizorii externi în acest sens;
  16. Monitorizează și comunică prezența și aparițiile Parcului și ale industriei/companiilor IT din țara noastră în presa locală și internațională, precum și noutățile din domeniul tech;
  17. Planifică, dezvoltă, promovează și îmbunătățește imaginea și profilul extern al Parcului și al Administrației.

Noi apreciem oamenii care:

  • Au o atitudine pozitivă, entuziasm față de schimbare, agilitate în situații dificile și manifestă mândrie față de apartenența la organizație;
  • Își asumă rolurile în echipă, cooperează și manifestă dorința de a se dezvolta în grup;
  • Pot asculta activ, oferă feedback constructiv;
  • Au capacitate de a-și produce și de a-și conduce propriile schimbări;
  • Manifestă perseverență, voință și dorință de a reuși azi mai mult decât ieri.

Procesul de aplicare:

Dacă te regăsești în cerințele de mai sus și vrei ca parcursul tău profesional să aibă impact asupra comunității cu cea mai exponențială creștere din ultimii ani, transmite-ne dosarul de aplicare care va include:

  • CV-ul în limbile română sau engleză (va conține descrierea succintă a proiectelor relevante acestei poziții și 2 referințe profesionale);
  • Scrisoarea ta de motivare.

Dosarele de aplicare vor fi transmise  la adresa de e-mail office@moldovaitpark.md până la data de 25 aprilie 2021, ora 18.00. Titlul mesajului trebuie să conţină numele, prenumele candidatului și postul dorit.

Vom răspunde tuturor candidaților care ne vor transmite dosare de aplicare complete.

Descoperă mai multe activități și evenimente pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Îmbunătățește-ți abilitățile și cunoștințele TIC în cadrul unui program pentru tinerii din Bălți, Cahul și Chișinău
Next Obiceiuri care l-au făcut pe Elon Musk un inovator