Job // APSCF este în căutare de consultant în comunicare

Alianța ONG-urilor active în domeniul Protecției Sociale a Copilului și Familiei (APSCF) este o rețea de 62 de organizații neguvernamentale de pe întreg teritoriul Republicii Moldova, inclusiv din regiunea transnistreană.

APSCF acționează pentru crearea unui cadru coerent și funcțional de dezvoltare a factorilor de decizie, a mecanismelor și practicilor de implementare, asigurând respectarea și protecția reală a copilului și familiei. La moment APSCF angajează Consultant în comunicare (contract prestări servcicii).

Roluri de bază:

  • Persoană de legătură cu reprezentanții mass media locali și internaționali;
  • Persoană de contact cu prestatorii de servicii de advertising și media;
  • Reprezentant al APSCF la delegarea expresă de către Preşedintele APSCF;
  • Alte roluri şi responsabilităţi la delegarea Preşedintelui APSCF.

Scopul funcţiei: Promovarea imaginii APSCF

Responsabilităţi:

  • Gestionarea paginii web și a conturilor de pe rețelele de socializare, inclusiv elaborarea, redactarea și editarea computerizată și plasarea materialelor/ informațiilor în limbile română și engleză;
  • Organizarea conferințelor de presă, a cluburilor de presă (la nivel local), a altor evenimente publice și/ sau participarea pro-activă la evenimente publice organizate de parteneri/ donatori/ etc.;
  • Furnizarea de știri presei, inclusiv video, audio, foto sau text despre APSCF și elaborarea de răspunsuri la întrebările presei precum și conceperea discursurilor, comunicatelor de presă, a declarațiilor, invitațiilor, luărilor de poziție pentru APSCF;
  • Elaborarea și implementarea campaniilor publicitare, strategiilor de imagine și promovare (elaborarea sloganurilor și textelor, articolelor publicitare despre activitatea APSCF, stabilirea graficii materialelor destinate publicării, coordonarea distribuirii materialelor de publicitate);
  • Cooperare cu mass-media (națională și locală) activă pe domeniile de interes ale APSCF;
  • Monitorizarea presei și preluarea materialelor pe conturile de socializare ale APSCF sau elaborarea de răspunsuri argumentate relative unor poziții pe domenii de interes ale Asociației;
  • Organizarea procesului de achiziționare de spațiu de reclamă radio/TV, în presa scrisă, mediere cu diverse publicații, încheiere de contracte;
  • Arhivarea documentelor relative postului și elaborarea rapoartelor de vizibiliatate lunare;
  • Participarea activă la planificarea, monitorizarea și evaluarea Proiectelor, precum și planificarea și organizarea activităților relative postului.

Formare, abilități și calități personale:

  • Studii superioare în domeniul comunicării, jurnalism, social și /sau altele relevante;
  • Formare în drepturile copilului, mișcare asociativă, gestionare pagini web, etc. va constitui un avantaj;
  • Minimum 2 ani de experienţă profesională în domeniul comunicării;
  • Experiență de gestionare a paginilor web și conturilor de comunicare;
  • Cunoaşterea bună a limbilor româna, rusă și engleză este obligatorie (vorbire şi scriere).
  • Abilități de a opera cu pachetul Microsoft Office (Word, Excel, Power Point, Internet Explorer, etc.).
  • Experiența de lucru în sectorul asociativ constituie un avantaj.
  • Sensibilitate la problemele copiilor şi familiilor vulnerabile;
  • Capacităţi de gestionare a proiectelor de comunicare/ imagine;
  • Empatie pentru lucru în echipă;
  • Comunicare eficientă şi capacităţi de muncă în reţea;
  • Angajament pentru muncă flexibilă în timp (orientare spre realizarea obiectivelor);
  • Rezistenţă pentru activitate în condiţii şi situaţii de stres.
  • Disponibilitate pentru deplasări periodice în teren (în afara or. Chișinău);
  • Management al informaţiilor, de elaborare, inclusiv redactare, a informațiilor (articole, știri, comunicate, etc.).

Evaluarea dosarelor:

Evaluarea dosarelor se va efectua în 2 etape: la prima etapă, dosarele vor fi analizate sub aspectul corespunderii candidaților cu cerințele și condițiile stipulate în termenii de referință. Cea de-a doua etapă va consta în intervievarea persoanelor pre-selectate. Pentru a II-a etapă vor fi contactate doar persoanele pre-selectate.

Comunicatorul raportează Secretarului General APSCF și colaborează cu alți membri ai Secretariatului APSCF.

Perioada de angajare – până la sfârșitul anului 2022, cu posibilitate de prelungire.

Serviciile vor fi prestate în baza necesităților APSCF, cu un orar de muncă flexibil, orientat spre atngerea obiectivelor. (Achitarea se va face în baza actului de primire-predare a serviciilor.)

Persoanele interesate sunt încurajate să trimită CV-ul actualizat și scrisoarea de motivare cu indicarea a 3 persoane de referință, la adresa de e-mail: ipopusoi@aliantacf.md, cu subiectul „Consultant comunicare APSCF”, până la data de 10 iunie 2022.

Pentru concretizări, puteți scrie la adresa de e-mail ipopusoi@aliantacf.md.

APSCF promovează valorile diversității, incluziunii și egalității de gen în forța de muncă. Toți candidații, indiferent de sex, vârstă și mediul etno-cultural, sunt încurajați să aplice și să facă parte din echipa noastră. APSCF nu tolerează exploatarea sexuală, orice formă de violență și abuz, hărțuirea de orice fel, inclusiv hărțuirea sexuală și discriminarea. Candidatul selectat va trebui să semneze o politică privind protecția copilului înainte de angajare.

Descoperă mai multe activități și evenimente pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md.

Previous Ziua ușilor deschise la atelierul de confecționare a jucăriilor EduJoc, 1 iunie 2022
Next Cahul Business Summit: posibilități de finanțare, transformare digitală și potențial turistic