Job // AOPD angajează consultant pentru instruire în domeniul politici publice

job consultant instruiri

Job // Alianța Organizațiilor pentru Persoane cu Dizabilități din Republica Moldova (AOPD) angajează consultant/ă instruire politici publice.

Despre Alianță:

AOPD este o uniune a 51 de organizații neguvernamentale care promovează incluziunea și respectarea drepturilor persoanelor cu dizabilități. Pe parcursul anului 2020, AOPD implementează proiectul „Mobilizare pentru drepturi” cu suportul financiar al Reprezentanței IM Swedish Development Partner în Republica Moldova.

Secretariatul AOPD reprezintă organul executiv al rețelei naționale. Activitatea secretariatului include elaborarea documentelor de poziție, analiză și monitorizare a documentelor de politici.

În scopul sporirii capacităților echipei AOPD va fi angajat un consultant/consultantă pentru instruirea angajaților în domeniul elaborării politicilor publice. Activitatea va include o zi de instruire și două activități de follow-up.

Responsabilități:

  • Elaborarea Agendei atelierului și materialelor/prezentărilor pentru participanți;
  • Facilitarea unui Atelier teoretico-practic cu durata de o 1 zi;
  • Desfășurarea a 2 activități de follow-up pentru echipă. (Suport în elaborarea conceptelor de politici publice incluzive și a planului de promovare a acestora)

Formare, experiență profesională și abilități:

  • Studii universitare sau post-universitare în domeniul social;
  • Cel puțin 5 ani de experiență profesională în domeniul protecției sociale;
  • Cunoașterea și experiență în elaborarea politicilor publice de incluziune socială;
  • Experiență în prestarea serviciilor de consultanță și asistență tehnică a personalului din cadrul organizațiilor societății civile care activează în domeniu;
  • Experiență în colaborarea cu OSC, APL și APC;
  • Abilități avansate de comunicare și interpersonale;
  • Capacități bune de analiză și documentare;
  • Capacitate de a lucra în echipă și individual.

Condițiile de activitate: Consultantul/a va fi angajat prin contract de prestări servicii.

 Dosarul va conține:

  1. CV-ul candidatului care reflectă expertiză relevantă și persoane de referință;
  2. Ofertă financiară.

Candidații vor expedia dosarele la adresa de e-mail: viorica.aftene@aopd.md, cu mențiunea „Concurs consultant instruire politici publice”, până la data de 1 septembrie 2020. Detalii la numărul de telefon 079222505.

Pentru interviu vor fi contactați doar candidații care vor corespunde cerințelor de calificare.

Descoperă mai multe oportunități și evenimente recente, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Informează-te despre industria K-Pop şi cele mai populare 4 generații!
Next Talk show online „Migrația tinerilor din Republica Moldova”