Job pentru tineri // RISE Moldova angajează reporter

Job pentru tineri // RISE Moldova (www.rise.md) anunță concurs de angajare a unui reporter.

RESPONSABILITĂȚI:

– Documentează și redactează anchete de interes public;
– Lucrează cu bazele de date naționale și internaționale;

CERINȚELE POSTULUI:

– studii superioare, preferabil în Jurnalism;
– posedarea fluentă a limbii române. Cunoaşterea limbii engleze sau a altor limbi de circulaţie internaţională constituie un avantaj;
– cunoștințe informatice (Excel, platforme online, social media, baze de date online, etc);
– sociabil, capabil de a stabili ușor contacte sociale;
– capacitatea de a prioritiza sarcinile și responsabilitățile;
– rezistență la stres, capacitate de a lucra cu termene scurte;

EXPERIENȚĂ:

– minim doi ani de experiență în jurnalism;

AVANTAJE:

– oportunitatea de a lucra într-o echipă de profesioniști și într-o organizație dinamică care face parte din rețeaua globală a jurnaliștilor de investigație “Global Investigative Journalism Network”;
– oportunitatea de a lucra cu datele la nivel avansat;
– oportunitatea de a participa la workshop-uri profesionale și la conferințe internaționale;

DOSARUL:

  • CV actualizat;
  • Scrisoare de motivare (max. o pagină word);
  • Portofoliu: 3 articole de presă pe care candidatul le consideră cele mai bune.

Pentru a participa în concursul de selecție, accesează acest link.

Termen limită: 11 iulie 2021, ora 23.59

RISE Moldova este o comunitate de jurnaliști de investigație, programatori și activiști din Republica Moldova și România.

Descoperă mai multe activități și evenimente pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Petrece distractiv timpul împreună cu prietenii la un nou eveniment „Scavanger Hunt”
Next Curs online pentru tineri interesați de antreprenoriat și educație financiară