JOB//Ziarul de Gardă angajează reporter de investigație

ziarul de garda, reporter de investigatie, oferta de munca

CERINȚE FAȚĂ DE CANDIDAȚII LA POSTUL REPORTER DE INVESTIGAȚII:

  • Educație: Studii universitare în jurnalism, comunicare, filologie sau alte domenii adiacente
  • Experiența profesională:  Experiența de lucru într-o poziţie similară este un avantaj

Competențe și Abilități:

  •  cunoașterea bună a limbii române
  • abilități analitice, de identificare a subiectelor specifice, de comunicare cu sursele relevante anchetelor reportericești, de colectare și verificare a datelor pentru materiale jurnalistice
  • cunoașterea bună a realităților politice și sociale din Republica Moldova și din lume, a instituțiilor publice și a responsabilităților acestora, a bazelor de date relevante
  • abilități de realizare a materialelor multimedia, de plasare pe web și promovare a acestora (redacția poate oferi training)

Alte cerințe și/sau condiții specifice pentru această poziție:

  • Neafiliere politică (candidatul nu poate fi membru/activist politic)
  • Respectarea valorilor și principiilor jurnalismului independent
  • Integritate și discreție profesională

ATRIBUȚII ȘI RESPONSABILITĂȚI

  • Urmărește actualitatea și identifică subiecte pentru investigații jurnalistice
  • Documentează, analizează subiecte de interes public, muncește cu sursele
  • Verifică faptele și datele, asigură respectarea normelor deontologice

CONDIȚII DE MUNCĂ:

  • un loc de muncă dotat cu echipamentele și materialele necesare
  • un salariu motivant, contract de muncă, achitarea taxelor obligatorii
  • respectarea libertăților și drepturilor reportericești
  • un climat redacțional binevoitor, plin de respect și colegialitate
  • condiții de creștere profesională
  • cursuri de limbă engleză

Persoanele interesate trebuie să prezinte Dosarul de Angajare compus din:

  • CV-ul actualizat
  • linkuri la materiale jurnalistice publicate anterior (dacă există)

Dosarul de angajare va fi expediat prin e-mail la adresa zdg.redactia@gmail.com cu titlul: reporter-investigații.

Previous Fii „cheese friendly”, susține producătorii autohtoni și degustă la iarbă verde
Next Descoperă profesia de tattoo industry la întâlnirea #2 din seria „Studii cu JOB sau studii fără JOB”