Job // Ziarul de Gardă caută specialist/ă în promovare și marketing

specialist/ă în promovare și marketing job zdg

Job // Ziarul de Gardă caută specialist/ă în promovare și marketing. Candidatul/candidata la această funcție trebuie să fie interesată de promovarea jurnalismului de investigație,  de conceptele de finanțare alternativă, precum și să fie o persoană ambițioasă și inovatoare pentru a elabora, conduce și implementa strategiile de marketing.

Scopul postului: Elaborează, dezvoltă și desfășoară concepte și campanii de promovare și vânzare a produselor și serviciilor marca ZdG, inclusiv planuri de acțiuni ce țin de abonare la edițiile tipărite, campanii de crowdfunding, finanțări de alternativă, concept vânzări produse ale ZdG, posibilități de atragere publicitate care nu ar dăuna independenței editoriale, contribuie la elaborarea și implementarea strategiei de marketing și promovare a ZDG

Cerințe față de potențialii candidați:

Educație: Studii în unul din următoarele domenii – Marketing, comunicare, afaceri, sau alte domenii adiacente.

Experiența profesională:  Experiență de lucru într-o poziţie similară de cel puțin 2 ani.

Competențe și abilități: Cunoașterea produselor și serviciilor ZdG și a comunității consumatorilor de presă; experiență de organizare a campaniilor de promovare, marketing, de crowdfunding, vânzări, parteneriate și publicitate; evenimente publice; cunoașterea limbilor română, rusă, engleză.

Tip de contract: contract individual de muncă, full time

Salariu: competitiv, proporțional cu experiența și abilitățile, care se determină în baza interviului

Responsabilități:

  • Planifică, organizează și controlează întreaga activitate de marketing din cadrul organizației
  • Elaborează și implementează strategia de marketing pe termen scurt, mediu și lung
  • Desfășoară nemijlocit activități specifice de marketing: promovarea imaginii organizației, branding de organizație și produse, identificare lead-uri, etc.
  • Organizează campanii de abonare la edițiile tipărite;
  • Inițiază și organizează campanii de crowdfunding;
  • Identifică posibilități de finanțări de alternativă.
  • Organizează evenimente publice ale ZDG
  • Elaborează materiale de promovare
  • Gestionarea tuturor aspectelor brand-ului ZdG pe diferite platforme
  • Analiza brandului ZdG, a strategiei actuale și a unui plan de branding
  • Caută noi oportunități de marketing care să se potrivească cu brandul și maximizând toate oportunitățile de creștere a audienței
  • Informează clienții și potențialii clienți despre activitatea organizației
  • Întocmirea planului de publicitate al organizației (medii de difuzare, temporizare, obiective)
  • Analiza ofertelor publicitare și identificarea celor mai avantajoase forme de promovare (atât din perspectiva impactului asupra pieței, cât și din perspectiva prețurilor)
  • Proiectarea materialelor publicitare (anunțuri, pliante, oferte)
  • Realizează inventarul spațiului publicitar și elaborează oferte comerciale
  • Dezvoltarea și actualizarea conceptului și cardului de prețuri (lista de prețuri)
  • Întocmește și prezintă periodic rapoarte de activitate, studii și analize de piață și alte documente la cererea directorului

Indicatori de performanță:

  • Creșterea numărului de abonamente la edițiile print și PDF
  • Creșterea vânzărilor și încasărilor din publicitate și servicii prestate
  • Creșterea comunității consumatorilor de produse ZdG
  • Creșterea cantității și încasărilor din donații
  • Creșterea numărului de parteneriate și a colaborărilor
  • Diversificarea surselor de finanțare
  • Plan de publicitate elaborat și implementat
  • Feedback pozitiv din partea consumatorilor (cititori și abonați) ai ZDG

Aptitudini:

  • Cunoașterea domeniului mass-media (Print, TV, Radio, WWW, Social Media, Apps, servicii Messenger)
  • Abilități de comunicator bun, atât verbal, cât și scris (în română, rusă și engleză)
  • Abilități de elaborare a conceptelor de promovare, inclusiv a textelor
  • Abilități de lider
  • Abilități de gestionare a mai multor proiecte/procese în paralel

Redacția asigură:

  • un loc de muncă dotat cu echipamentele și materialele necesare;
  • un salariu motivant, contract de muncă, achitarea taxelor obligatorii;
  • respectarea libertăților și drepturilor;
  • un climat redacțional binevoitor;
  • condiții de creștere și dezvoltare profesională.
  • un nume de brand respectat
  • un loc în bucătăria ZdG cu ceai, cafea și energie

Dosarul va conține:

  • CV-ul actualizat (cu indicarea a doua persoane de referință);
  • Un mesaj scurt în care explică interesul pentru această poziție, cu mențiuni despre experiențele anterioare relevante poziției.

Dosarul de angajare va fi expediat prin e-mail la adresa  angajare.zdg@gmail.com cu titlul: ”Marketing/promovare”.

Concursul este deschis până la identificarea persoanei potrivite pentru această poziție.

Descoperă mai multe oportunități pentru tineri, alături de echipa youth.md!

Previous Laborator de creație pentru tineri: EDU-ART 2020
Next Urmăreşte un interviu cu Laurenția Marian - tânăra food blogger!