Job// Traducător la Centrul Parteneriat pentru Dezvoltare

job, CPD, traducător

Foto-simbol: content.lionbridge.com

Centrul Parteneriat pentru Dezvoltare (CPD) anunţă concurs de selectare a unei persoane fizice sau juridice ce va presta servicii de traducere din limba română ȋn limba rusă şi engleză a documentelor analitice şi a infograficelor elaborate ȋn cadrul proiectului „Inițiativă Comună pentru Oportunități Egale”.

Proiectul este implementat de Fundația Est-Europeană în parteneriat cu Centrul Parteneriat pentru Dezvoltare (CPD), din resursele acordate de Agenția Elvețiană pentru Dezvoltare și Cooperare (SDC) și Guvernul Suediei.

Obiectivul general al proiectului este de a îmbunătăți situația grupurilor marginalizate și vulnerabile din Republica Moldova prin promovarea principiului egalității și nediscriminării în elaborarea și implementarea politicilor publice. Proiectul tinde să sporească participarea organizațiilor neguvernamentale în procesul de elaborare a politicilor prin asistență tehnică și dezvoltarea capacităților.

Obiectivul concursului: De a selecta o persoană fizică sau juridică ce va efectua traducerea din limba română ȋn limbile rusă şi engleză a documentelor analitice şi a infograficelor elaborate de echipa CPD ȋn cadrul proiectului „Inițiativă Comună pentru Oportunități Egale” ȋn perioada 01 iunie 2018 – 30 iunie 2021.

Responsabilitățile de bază:

Pentru realizarea obiectivului, persoana va avea următoarele sarcini:

  • de a traduce din limba română ȋn limba rusă documentele analitice şi infograficele elaborate de CPD;
  • de a traduce din limba română ȋn limba engleză documentele analitice şi infograficele elaborate de CPD.

Dosarul va include:

  • CV-ul (ȋn cazul persoanei fizice)/ Copia certificatului de ȋnregistrare (ȋn cazul persoanei juridice);
  • Orice alt document care poate servi ca dovadă a experienței de traducere a textelor cu specific analitic;
  • Proba de traducere ȋn limba rusă şi engleză a fragmentului pre-selectate de echipa CPD (a se vedea anexa 2 a documentului de aici);
  • Lista clienţilor cu care s-a colaborat;
  • Oferta financiară ȋn MDL, care va include preţul pentru 1 pagină cu 1800 caractere fără spaţii (pagină convențională) (a se vedea modelul ofertei financiare ȋn anexa 3 a documentului de aici).

Cerințe faţă de oferta financiară:

Oferta va fi exprimată în MDL și va conține:

  • ȋn cazul persoanei fizice – suma brută (suma calculată inclusiv impozitele ce vor fi achitate de aplicant/aplicantă);
  • ȋn cazul persoanei juridice – suma cu TVA la cota zero.

 Oferta financiară ȋn mod obligatoriu urmează a fi  datată şi semnată de aplicant(-ă), şi stampilată (ȋn cazul persoanei juridice).

Cerințe faţă de aplicanți/aplicante:

  • Absolvirea unei facultăţi de limbi străine sau certificarea ca translator/translatoare de instanţele abilitate;
  • Experienţă de translator/translatoare de cel puţin 2 ani;
  • Experiență de traducere a textelor cu specific analitic.

Plata pentru serviciile prestate: Cadrul legal de livrare a serviciilor va constitui contractul de prestare a serviciilor de traducere, care va fi semnat ȋntre CPD şi  persoana selectata.Persoana ce va oferi serviciile de traducere va fi remunerat (-ă) prin virament bancar, după livrarea serviciilor. Transferul va fi efectuat în lei (MDL). Detaliile vor fi reflectate în contractul semnat dintre persoana selectată și CPD.

Perioada de executare a contractului iunie 2018 – iunie 2021 (contractul va fi semnat în MDL).

Ofertele pot fi expediate în versiune electronică la adresa: rodica.ivascu@gmail.com.

Ofertele pot fi expediate în formă fizică la adresa:

Centrul Parteneriat pentru Dezvoltare
str. Armenească, 13
MD-2012, Chişinău,
Republica Moldova

Termenul limită de prezentare a ofertelor este  01 iunie 2018.

Persoane de contact: Rodica Ivașcu, tel. 022 23 70 89, e-mail: rodica.ivascu@gmail.com

Detalii a se vedea în documentul de aici.

Previous Ai talent de poet? Participă a acest concurs și câștigă premii bănești pentru versurile tale
Next S-au început înscrierile pentru anul de studii 2018-2019 în Şcoala Internaţională Heritage din Moldova