JOB// Specialist în monitorizare și evaluare în cadrul USAID Moldova

usaid moldova, monitorizare și evaluare, proiecte, ofertă de muncă moldova

Agenția SUA pentru dezvoltare Internațională (USAID) anunță concurs de selectare a unui specialist în monitorizare și evaluare. Acesta va fi responsabil de toate aspectele Misiunii Monitorizare, evaluare, învățare și adaptarea (MELA), planuri, orientări și resurse.

Candidatul sau candidata se va asigura că sunt în vigoare măsuri de calitate pentru realizarea programelor și activităților misiunilor, că sunt colectate date valabile și fiabile pentru a măsura performanța programelor USAID. Specialista(ul) va fi o resursă pentru personalul Misiunii în chestiuni legate de strategiile, obiectivele sau politicile misiunii.

Principalele responsabilități:

  • monitorizarea activităților din cadrul proiectului (30%);
  • evaluare, studiere și adaptare (30%);
  • raportare (25%);
  • specialist de date (15%).

Calificări minime:

  • studii universitare în domeniul economic, științe politice, drept, sociologie, administrație publică;
  • minim 5 sau 7 ani de experiență relevantă în proiectarea și gestionarea programelor de asistență pentru dezvoltare, implicând, preferabil, parteneri internaționali;
  • fluență în limbile română și limba engleză (comunicare și scriere);
  • buna cunoaștere atât a condițiilor socio-economice și politice ale țării, cât și a problemelor moldovenești legate de dezvoltarea economică și democratică;
  • abilități analitice, de comunicare, de a lucra pe echipe și de a ajunge la un consens în situații dificile, etc.

Mai multe detalii despre modalitatea de participare în concurs și ce trebuie să conțină dorasul, găsești aici.

În cazul în careai întrebări sau neclarități, te încurajăm să-i contactezi la chisinauhr@usiad.gov.

Previous Delectează-te participând la expoziția de artă, marca Andrei Mudrea
Next Vino la Fruit Fest și bucură-te de gustul autentic al fructelor din Moldova