Job pentru tineri: „AVE Copiii” angajează animator socio-educativ în Centrul de zi „Divertis”.

Job pentru tineri, animator, job full-time

Job pentru tineri ave copii

Domenii ale acestui job pentru tineri: Servicii pentru copiii vulnerabili, inclusiv copiii străzii, animație socio-educativă. Job part time

Persoane carismatice, energice și copilăroase, cărora le place să lucreze cu copiii, care au răbdarea să asculte toate poveștile lor reale sau inventate și care se adaptează ușor nevoilor copiilor, persoane care pot fi pentru copii prieteni cât și psihologi.

Obiectivele postului: Organizarea și animarea în Centrul de zi în consultare cu beneficiarii a activităților de timp liber (sportive, culturale, turistice, jocuri de societate etc.) și cu caracter deschis (ateliere creative, de expresie, dansuri, expoziții etc.)

Responsabilități:

– Oferă servicii de educație non-formală unui număr de 15 – 20 de copii concomitent, inclusiv adolescenți în dificultate, ținând cont de propunerile și preferințele personale ale beneficiarilor;

– Elaborează planuri lunare de activități și evaluează realizarea acestora, rapoarte sau note informative despre activitățile implementate sau beneficiarii activităților și altele necesare activității eficiente a Centrului;

– Organizează diverse activităţi de grup (sportive, culturale, turistice, jocuri de societate, strategice, tranzacție, de dezvoltare a atenției, memoriei, logicii, etc.), stimulând libera exprimare, contribuind la educarea spiritului de echipă și dezvoltând comunicarea asertivă și alte abilități de viață;

– Descoperă şi cultivă aptitudinile individuale ale beneficiarilor etc.;

– Organizează expoziţii cu produsele realizate, concursuri cu implicarea părinților și altor copii, etc.;

– Informează pro-activ copii și părinți despre facilitățile Centrului de zi și facilitează participarea acestora la activități;

– Observă comportamentul și preferințele adolescenților în timpul activităților pentru a le propune activități pe interesul acestora;

– Ajută adolescenții să-şi pregătească temele pentru acasă;

– Evaluează lunar și transmite Coordonatorului Centrului de zi, necesarul de materiale pentru desfăşurarea activităţilor;

– Participă la ședințele echipei Centrului de zi, evenimentele de instruire ale acesteia și altele relative Postului și obiectivele Asociației.

Studii superioare obligatorii în domeniul pedagogiei sau psihologiei, pedagogiei sociale. Instruiri în domeniul animației și lucru cu copii, inclusiv adolescenții.

Cunoștințe: Cunoștințe avansate de lucru cu copii și tineri în dificultate.

Limbi vorbite: Română și rusă obligatoriu; engleza sau franceza vor constitui un avantaj.

Abilități: Planificare și evaluare de activități, organizare, comunicare eficientă, utilizare a calculatorului.

Atitudini: Toleranță, receptivitate, empatie, creativitate, punctualitate, responsabilitate.

Experiență: Minimum 1 an în domeniul animației și/ sau lucrului cu copii, inclusiv adolescenți în dificultate.

Condiții: Contract individual de muncă, perioada fiind determinată. Lucru în schimburi, de luni până duminică, între 14:00 și 17:00.

Cerințe de aplicare:

Data limită pentru depunerea dosarului – 28 noiembrie 2019, ora 18:00.

Dosarul: CV completat în format Europass și scrisoarea de motivare unde veți răspunde la întrebarea „Cum văd eu o zi cu copii” aici veți descrie cu ce începeți activitatea cum decurge și cu ce încheiați.

Documentele de mai sus vor fi transmise la adresa electronică office@avecopiii.md cu indicare la Tematica mesajului „Concurs de post – ANIMATOR SOCIO-EDUCATIV”.

Transmiterea dosarelor reprezintă acordul automat al persoanei pentru prelucrarea datelor cu caracter personal.

Postul este subiect al Politicii de Protecție a Copilului a AO Asociația pentru Abilitarea Copilului și Familiei „AVE Copiii”. Documentul poate fi accesat la acest link.

Transmiterea dosarului reprezintă semnarea automată a Declarației pe propria responsabilitate din Politica de Protecție a Copilului.

Pentru informații suplimentare sunați la: 0 22 23 72 59, 068592561 – persoana de contact – Alina Vîju.

Doar persoanele dosarele cărora vor fi preselectate pentru interviu, vor fi contactate.

Alte oferte de job pentru tineri găsești pe platforma Youth.md.

Acest articol a fost adăugat în cadrul campaniei #casăștii, ce se desfășoară în contextul proiectului „Sporirea accesului tinerilor la programele naționale și internaționale de dezvoltare personală”, implementat în cadrul Programului de Granturi 2019 pentru organizațiile de tineret al Ministerului Educației, Culturii și Cercetării.

Previous Irina Rimes revine acasă cu un concert „Cosmos”.
Next Petreceți seara de duminică în compania unui spectacol marca Teatrul Național „Eugene Ionesco”