Job // Moldova.org angajează jurnalist. Fii parte a echipei!

jurnalist moldova.org job

Job // Moldova.org își mărește echipa și este în căutarea unui nou coleg sau colege jurnalist/ă. Dacă vrei să faci parte a platformei, citește articolul până la capăt și vezi toate cerințele față de candidat.

Moldova.org s-a reinventat și abordează o nouă formă de jurnalism. Oferind soluții și explicații, povestind istorii umane, echipa Moldova.org își dorește să ofere cetățenilor Republicii Moldova o perspectivă asupra diferitor probleme, să înțeleagă motivele pentru care unele lucruri se întâmplă și să-i încurajeze să fie parte a schimbării.

Dacă te identifici cu scopurile și planurile noastre enumerate mai sus, iar caracteristicile enumerate mai jos te descriu, acest anunț este pentru tine. Avem nevoie de încă o pereche de ochi ageri în redacție.

Noul membru al echipei are:

  1. Abilități excelente de scriere și redactare a materialelor;
  2. Disponibilitatea studierii unor noi domenii ale jurnalismului;
  3. Disponibilitatea de a merge în deplasări în localitățile din RM și în străinătate;
  4. Cunoașterea limbilor română (nativă), rusă și engleză (la nivel de comunicare);
  5. Gândire critică, vizionară, flexibilă. Interes față de domeniile cultură, educație, drepturile omului, valori morale, atitudine civică, participare socială, ecologie.

Responsabilități:

  1. Identificarea, documentarea și realizarea materialelor (formă scrisă, video, infografice, etc.);
  2. Plasarea conținutului pe rețelele de socializare; (Facebook, Instagram, Youtube, Telegram etc);
  3. Participarea la ședințele editoriale și alte sarcini ce-i sunt atribuite;
  4. Respectarea stilului editorial;
  5. Respectarea valorilor și misiunii redacției Moldova.org.

Dacă te interesează poziția de jurnalist, trimite-ne pe ana.gherciu@moldova.org:

  1. CV-ul tău;
  2. scrisoare de motivare;
  3. link la articole sau reportaje video semnate de tine.

Termen limită: 10 iunie 2020;

Persoanele selectate vor fi intervievate online, iar cele selectate ulterior vor trece de o perioadă de probă de o lună.

Pentru informații suplimentare contactează: +373 69 108 552.

Descoperă mai multe oportunități pentru tineri, alături de echipa youth.md!

Previous Programul Fulbright pentru studenți este deschis pentru anul de studii 2021 - 2022
Next Cupa Interact 4.0 pentru cei care vor să petreacă timpul vesel și util