JOB// Jurist, asistent al directorului la Fundația de Binefacere „Caritas Moldova”

Caritas Moldova, angajare, ofertă de angajare, jurist, asistent director

Fundația de Binefacere „Caritas Moldova” caută o persoană penru funcția temporară de jurist/asistent al directorului.

Responsabilități:

  • Coordonează apelurile telefonice (primirea și transferarea apelurilor), primește și expediază faxuri legate de activitatea administrativă curentă, oferă la solicitare informații despre misiunea și activitățile ”Caritas Moldova”;
  • Ține evidența registrului de corespondență (intrări/ieșiri), întreține corespondența cu toți partenerii Caritas Moldova (locali și internaționali), ONG-uri și persoane fizice, beneficiari ai organizației;
  • Întocmește procesele verbale ale ședințelor echipei Caritas Moldova. Elaborează Raportul anual de activitate al organizației;
  • Este responsabil de serviciul resurse umane al Fundației, serviciile de protocol, face rezervări de bilete la avion, la hotel, etc. pentru directorul organizației și pentru delegațiile care vizitează Caritas Moldova;
  • Efectuează traduceri la solicitare (limbile engleză, română şi rusă). Cunoașterea și limbii germane va constitui un avantaj;
  • Efectuează pregătirea, redactarea și evidența documentației referitor la procesul de selecție și recrutare al personalului Fundației;
  • Întocmește și efectuează analiza juridica a contractelor, proceselor verbale;
  • Reprezintă interesele Fundației în instanțele judecătorești, execută hotărârile judecătorești;
  • Elaborează modele de contracte și documente (pretenții, notificări, interpelări etc.) utilizate în activitatea Fundației;
  • Studiază legislația în vigoare și înaintează propuneri către conducere privitor la ajustarea actelor interne ale Fundației în conformitate cu prevederile legislației;
  • Verifică întocmirea corectă din punct de vedere juridic a corespondenței de ieșire și a altor documente ale Fundației;
  • Efectuează expertiza juridică a documentelor prezentate de către potențialii clienți;
  • Acordă ajutor juridic în cadrul organizației departamentelor la perfectarea diferitor documente cu caracter juridic;
  • Participă la pregătirea răspunsurilor justificate in cazul nesatisfacerii petițiilor;
  • Efectuează informarea salariaților referitor la legislația in vigoare, cerințelor în domeniul sănătății și securității în muncă, precum și a modificărilor survenite.

Este obligat să cunoască:
– Legislația și actele normative ce reglementează activitatea fundației;

– Legislația muncii, financiară, civilă, procesual civilă, fiscală;

– Modalitatea perfectării și încheierii contractelor civile;

– Normele cu privire la securitate și sănătate în muncă.

Calificări:

  • Studii superioare juridice;
  • Experiența de lucru în sectorul ONG;
  • Cunoașterea limbilor  română, rusă, engleză scris și vorbit, (germană opțional);
  • Excelente abilități în utilizarea Microsoft Office și a Internet-ului;
  • Cunoașterea legislației în vigoare;
  • Cunoașterea procedurilor de devamare a bunurilor parvenite ca ajutor umanitar;
  • Abilități de comunicare verbală și în scris cu donatorii;
  • Abilitatea de a lucra într-o echipă multiculturală;
  • Rezistență la stres și respectarea termenelor limită;
  • Permis si experiența de conducere categoria B (opțional).

Aptitudini și calități:

  • cunoașterea și respectarea normelor morale și etice creștine;
  • exprimarea excelentă a ideilor proprii în scris și verbal;
  • onestitate, corectitudine, punctualitate;
  • abilitați de comunicare, sociabilitate și tact;
  • prezența de spirit, intuiție, imaginație în rezolvarea unor situații neprevăzute;
    creativitate, dinamism;
  • rapiditate în gândire și luare a deciziilor;
  • capacitate de analiza și sinteza.

Candidații vor transmite scrisoarea de motivare și CV-ul la adresa – andrei.bolocan@caritas.md, până pe 13 aprilie 2018, ora 12-00. Doar candidații selectați vor fi invitați la interviu.

Previous JOB// Manager într-o agenție de turism din Chișinău
Next Ești student la drept? Fă un internship și obține o bursă de 500 de euro la Biroul de avocați ,,Popa și Asociații”