Job // Asociația ADEPT angajează asistent/ă de proiect

adept job asistent de proiect

Asociația pentru Democrație Participativă „ADEPT” angajează un/o asistent(ă) de proiect în cadrul a două proiecte în domeniul dezvoltării societății civile și în domeniul guvernării locale.

Obiectivul principal al poziției este să contribuie la buna implementare a proiectelor în domeniile enunțate, susținerea implicării civice a organizațiilor societății civile, implicate activ în elaborarea activităților și a politicilor menite să promoveze sau să monitorizeze transparența instituțiilor publice.

Perioada de angajare: 12 luni cu posibilă extindere. Disponibilitatea de a începe munca din 1 aprilie 2020. Program de lucru: full-time.

ATRIBUȚII ȘI RESPONSABILITĂȚI:

  • Asigură sprijinul de ordin tehnic, logistic și administrativ în activitățile curente ale proiectelor, în coordonarea activităților partenerilor implicați în proiect, în implementarea proiectelor în parametrii asumați, pentru a respecta condițiile contractuale;
  • Elaborează și menține documente/dosare, creează și menține diverse baze de date;
  • Contribuie la elaborarea și distribuirea materialelor informative și de vizibilitate cu privire la proiectele ADEPT;
  • Participă și organizează evenimentele publice organizate în cadrul proiectelor;
  • Comunică cu actori ai Administrației Publice locale, Întreprinderilor Municipale în domeniul prestării serviciilor comunale, pentru obținerii informației.
  • Participă la recrutarea și selecția grupului de beneficiari în proiectul dezvoltării societății civile;
  • Menține comunicarea cu beneficiarii proiectelor și cu partenerii de implementare (APL-urile);
  • Asigură circulația informației în cadrul proiectelor;
  • Organizează documentația pentru desfășurarea proiectelor și o arhivează corespunzător;
  • Asigură verificarea primară a rapoartelor financiare și a rapoartelor narative recepționate de la beneficiarii proiectului dezvoltării societății civile;
  • Expediază corespondența produsă de coordonatorii de proiecte, prin poștă sau electronic, după caz;
  • Redactează scrisori sau răspunsuri la scrisori;
  • Asigură relațiile cu furnizorii, beneficiarii, actori ai administrației publice locale în cadrul proiectul dedicat guvernării locale;
  • Este disponibil să călătorească prin țară în scopul realizării activităților proiectelor;
  • Alte atribuții legate de buna desfășurare și implementare a proiectelor.

CERINȚE FAȚĂ DE CANDIDAT/Ă:

  • Studii superioare în științe sociale precum: drept, științe politice, jurnalism, economie sau alte domenii relevante;
  • Capacitate de a învăța rapid – demonstrată prin experiență de muncă sau alte activități;
  • Experiența de muncă în cadrul organizațiilor neguvernamentale şi/sau organizațiilor donatoare naționale/internaționale va constitui un avantaj;
  • Cunoașterea bună a limbilor română, rusă și engleză;
  • Utilizarea bună a calculatorului (MS Office, Internet);
  • Cunoașterea mediului asociativ din Moldova și a cadrului legislativ general care reglementează activitatea ONG-urilor;
  • Abilități de utilizare a rețelelor de socializare în scopul diseminării informației și promovării activităților și a produselor ADEPT;
  • Abilități de lucru independent și în echipă.

Dosarele complete pot fi expediate pe adresa electronică info@adept.md cu subiectul „Asistent de proiect ADEPT”.

Termenul limită pentru aplicare: 12 martie 2020, ora 20.00 (RM).

DOSARUL TREBUIE SĂ CONȚINĂ:

  • CV-ul actualizat, cu indicarea a două persoane de referință și datele de contact ale acestora;
  • O scrisoare de motivare (1 pagină), cu specificarea așteptărilor salariale.

Pentru informații suplimentare, contactați: Asociația ADEPT, Str. Vasile Alecsandri 97, Chișinău MD-2012, Republica Moldova. Tel. +373 22 21 29 92; web: www.adept.md

Descoperă mai multe oferte de job, potrivite pentru tine, urmărind youth.md!

Previous Esti în căutare de oportunitâți de a-ți exersa engleza? Vino la activEco!
Next Instituțiile educaționale sunt invitate să participe la Proiectul Național Youth Service Day