Job // Amnesty International Moldova angajează profesioniști legali și coordonator

Amnesty International Moldova job

Amnesty International Moldova angajează profesioniști legali și coordonator advocacy.

Despre angajator:

Amnesty International Moldova s-a născut la Ziua Drepturilor Omului, 10 decembrie 1993, când un grup de studenți de drept din Moldova au primit o scrisoare de la Secretariatul Internațional, care i-a recunoscut ca fiind primul grup de inițiativă al Amnesty International din Moldova.

Mai mulți oameni s-au alăturat grupului, iar 10 ani mai târziu, în 2003, Amnesty International Moldova a devenit o organizație neguvernamentală cu drepturi depline. Timp de câțiva ani, Amnesty International Moldova a implementat proiectul „Profesioniști legali pentru drepturile omului”, care are drept scop creșterea gradului de conștientizare a drepturilor omului în rândul procurorilor, judecătorilor și avocaților apărării. Programul are nevoie de dezvoltare și extindere, de aceea căutăm candidați ambițioși și profesioniști.

Prezentare generală a dimensiunilor cheie:

Scopul rolului: Profesioniștii juridici și coordonatorul își asumă responsabilitatea generală pentru consolidarea capacității programului profesioniștilor juridici. Elaborarea agendelor de instruire, activități de redactare a propunerilor de proiect ca parte a strângerii de fonduri. Precum și cooperarea cu alte entități din Amnistie pentru împărtășirea și obținerea de expertiză în domeniul educației profesioniștilor juridici și inițiative de advocacy.

Data de începere a job-ului – cât mai curând posibil. Iar durata contractului este elimitată, cu perioada de probă de 3 luni. Ore de lucru: normă întreagă (100%; 40 ore pe săptămână)

Principalele responsabilități:

  • Implementează toate activitățile legate de Programul Profesioniștilor Juridici pentru Drepturile Omului, în conformitate cu Planul operațional pentru anul în curs. Plan bazat pe consolidarea periodică a capacității de resurse umane pentru profesioniștii juridici: avocați în apărare, procurori, judecători și ofițeri de poliție;
  • Urmărește legislația și reglementările care afectează drepturile omului și legile / reglementările existente, folosind publicații legislative zilnice și săptămânale, internet și alte instrumente de cercetare;
  • Îmbunătățește rețeaua de specialiști legali și consolidarea permanentă a capacității resurselor umane pentru avocați, procurori, judecători și poliție. Scopul – de a promova strategia AIM pentru educația în drepturile omului în rândul profesioniștilor din domeniul juridic;
  • Dezvoltă cluburile de avocați ca platformă lunară de consolidare a capacității de resurse umane pentru avocați în apărare;
  • Organizează instruiri prin intermediul Institutului Național al Justiției (NIJ) în rândul procurorilor și judecătorilor;
  • Se concentrează asupra strângerii de fonduri, pentru a putea sprijini activitățile programului;
  • Menține cooperarea cu Ministerul Afacerilor Interne pe baza acordului semnat în 2010;
  • Menține cooperarea cu Procuratura Generală pe baza acordului semnat în 2010;
  • Asigură administrarea solidă a rețelei AIM pentru avocați – AILawyer;
  • Oferă rapoarte trimestriale cu privire la rezultatele programului;

Pentru a avea succes, candidații vor trebui să îndeplinească următoarele:

  • Diplomă universitară sau calificare profesională în drept;
  • Cinci ani de experiență relevantă în probleme juridice;
  • Abilități excelente de comunicare în limba engleză (scris și vorbit);
  • Cunoașterea altor limbi, în special franceză și spaniolă, un avantaj;
  • Capacitatea de a lucra cu o varietate de părți interesate din diferite sectoare, inclusiv societatea civilă, precum și sectorul public și într-o varietate de contexte geografice, într-un mod diplomatic;
  • Posibilitatea de a utiliza o varietate de canale de comunicare, inclusiv seminarii web și conferințe online;
  • Abilități organizaționale excelente și capacitate de a face față cu eficiență multiplelor cerințe concurente și de a rămâne calm sub presiune;
  • Capacitatea de a lucra eficient atât în ​​echipă, cât și independent, cu o supraveghere minimă.

Procedura de aplicare:

Candidații interesați sunt invitați să prezinte un CV și o scrisoare de intenție, inclusiv 3 referințe prin e-mail la: director@amnesty.md.

Termen limită de depunere a dosarului este data de 27 aprilie 2020.

Descoperă mai multe oportunități pentru tineri, alături de echipa youth.md!

Previous Webinar pentru tineri: „16 trepte spre o carieră de succes”
Next Participă la un training care te va ajuta să înțelegi mai bine conceptul de leadership și flexibilitate