Job // Amnesty International Moldova angajează coordonator în domeniul drepturilor omului

job coordonator

Job // Amnesty International Moldova angajează coordonator educațional în domeniul drepturilor omului.

PREZENTARE GENERALĂ:

Scopul rolului: coordonatorul pentru drepturile omului își asumă responsabilitatea generală pentru Programul de educație pentru drepturile omului, îmbunătățirea continuă a programului pe baza proiectelor existente și dezvoltarea de noi proiecte, comunicarea cu părțile interesate ale organizației, beneficiarii și deținătorii drepturilor.

Durata contractului: nelimitată, cu perioada de probă de 3 luni

Program de lucru: cu normă întreagă (100%; 40 de ore pe săptămână)

Locație: Chișinău, Republica Moldova, posibilă călătorie internațională

Responsabilitati principale pentru postul de coordonator:

  1. Efectuați activitățile curente ale programului în conformitate cu direcțiile strategice ale organizației;
  2. Dezvoltarea de noi proiecte în zona HRE
  3. Cooperează cu toate părțile interesate din zona HRE, actorii de stat și colegii Amnesty International;
  4. Monitorizați situația actuală a subiectului „Educația pentru drepturile omului”;
  5. Moderați și mențineți o comunicare continuă cu profesorii din rețeaua de profesori HRE;
  6. Organizați și participați la ateliere de lucru pentru membrii AIM și activiști și alte grupuri cu privire la problemele de resurse umane ale AI Moldova, în cooperare cu coordonatorul AIM pentru activism, creștere și campanii;
  7. Contribuie continuu la crearea și dezvoltarea grupurilor școlare de amnistie în toate regiunile Moldovei;
  8. Monitorizează implicarea și dedicarea cadrelor didactice legate de activitățile în domeniul drepturilor omului;
  9. Faceți lobby pentru poziția Amnesty International Moldova în raport cu părțile interesate relevante;
  10. Monitorizați inițiativele organizațiilor guvernamentale / neguvernamentale privind educația în domeniul drepturilor omului și propuneți acțiuni concrete în conformitate cu politicile și prioritățile Amnesty International;
  11. Efectuați alte activități, așa cum sunt atribuite de directorul executiv

PROFIL CANDIDAT

  • Diplomă universitară sau calificare profesională în științe sociale.
  • 5+ ani de experiență relevantă în instituții de învățământ.
  • Abilități analitice și gândire strategică.
  • Abilități excelente de comunicare în limba engleză (scris și vorbit); cunoașterea altor limbi, în special franceză și spaniolă, un avantaj (Amnesty International Languages).
  • Abilitatea de a lucra cu o varietate de părți interesate din diferite sectoare, inclusiv societatea civilă, precum și sectorul public și într-o varietate de contexte geografice, într-o manieră diplomatică și sensibilă din punct de vedere politic.
  • Abilitatea de a utiliza o varietate de canale de comunicare, inclusiv seminarii web și conferințe online.
  • Abilități organizatorice excelente și abilitate de a face față eficient cerințelor concurente multiple.
  • Abilitatea de a lucra eficient atât în ​​echipă, cât și independent, cu o supraveghere minimă.

CUM SE APLICĂ

  • Candidații interesați sunt invitați să trimită un CV și o scrisoare de intenție, incluzând 3 referințe (explicând adecvarea față de criteriile esențiale stabilite în profilul candidatului) prin e-mail la: director@amnesty.md
  • Data limită pentru depunerea cererilor este sâmbătă, 31 octombrie 2020

Descoperă mai multe oportunități și evenimente pentru tineri, urmărind canalul nostru de Telegram și pagina Youth.md!

Previous Training pentru tineri: Cariera începe când decizi tu!
Next Săptămâna Națională a Voluntariatului ți-a pregătit o serie de activități interesante! Vezi programul