Ești expert în domeniul sportului? Terre des hommes Moldova angajează!

Terre des hommes Moldova (Tdh) și Federația Moldovenească de Fotbal caută un expert care va realiza un raport de analiză a cunoștințelor, atitudinilor și practicilor privind protecția copiilor în fotbal.

(FMF) își propun să contribuie la un climat mai favorabil și la o mai bună respectare a drepturilor copiilor în sport. Acesta este obiectul acordului de colaborare semnat in anul 2019 privind implementarea proiectelor și realizarea inițiativelor comune în domeniul protecției copilului între cele două instituții.

Federația Moldovenească de Fotbal (FMF), în parteneriat cu Terre des hommes Moldova (Tdh), implementează proiectul „Fotbal sigur pentru copiii din Moldova”. Proiectul este finanțat de UEFA, organizația umbrelă pentru 55 asociații naționale de fotbal, în cadrul programului de responsabilitate corporativă socială și a programului de asistență HatTrick. Scopul proiectului este de asigura un mediu protectiv și sigur pentru toți copiii care practică fotbalul în Moldova.

FMF își propune să asigure ca toți profesioniștii să fie bine informați și bine echipați pentru a preveni violența, dar și pentru a interveni în anumite situații de risc. Prin urmare, în cadrul proiectului, va fi dezvoltată o politică de protecție a copiilor – salvgardare (child safeguarding) în Moldova.

Obiectivele evaluării

  • Această organizație este în căutarea unui expert sau a unei companii care va realiza un raport de analiză a cunoștințelor, atitudinilor și practicilor (CAP) privind protecția copiilor în fotbal.
  • FMF caută un cercetător/o echipă de cercetători cu o experiență considerabilă în cercetare și cunoștințe în domeniul sportului în general și în special a fotbalului, a educației și protecției copilului. (Vedeți TOR în anexa 2*)

Responsabilitățile unui expert:

  • Elaborarea metodologiei de evaluare CAP ;
  • Plan de acțiuni privind implementarea metodologiei;
  • Draft al raportului de evaluare CAP cu rezultatele cercetării, concluzii și recomandări;
  • Raportul final de evaluare cu concluzii și recomandări.

Cerințe față de experiența și abilitățile expertului/companiei

  • Consultantul va prezenta dovada experienți de realizare a cercetărilor de acest gen;
  • Consultantul se va angaja să realizeze obiectivele într-o manieră profesionistă, calitativ și eficient;
  • Consultantul va respecta principiile confidențialității în colectarea și interpretarea datelor;
  • Consultantul se va angaja să respecte Politica de protecție a copilului Terre des hommes;

Fiecare expert interesat este invitat să depună dosarele:

  1. CV-ul candidatului;
  2. Metodologia cercetării care va include întrebările de cercetare;
  3. Planul de acțiuni cu teremnii provizorii de implementare a metodologiei;
  4. Oferta financiară;
  5. Documente/scrisori de recomandare care vor confirma experiența.

Dosarele vor fi transmise la adresa electronica: mda.office@tdh.ch, nu mai târziu de 20 Martie 2020. Indicați denumirea proiectului în titlul mesajului.

Alte oportunități pentru tineri găsesti în categoria Educational si Divertisment.

Previous Cât de multe știi despre designerii internaționali? Moda și impactul ei asupra vieților noastre
Next Participă la Art Labyrinth Summer Festival ediția 2020
Daniela Panico