Dacă ești în căutarea unui loc de muncă, vino să afli mai multe despre procesul de aplicare

Cine organizează ? Asociația „MOTIVAȚIE” din Moldova (AMM)

Ce ? Trainingul „Dezvoltarea abilităților de muncă pentru persoane cu dizabilități”

Când ? 15 octombrie-21 noiembrie 2017

Unde ? Centrul pentru Viață Independentă al Asociației “MOTIVAȚIE” din Moldova cu sediul în orașul Vadul lui Vodă

Descriere:

Doar persoanele care sunt potrivite acestor cerințe vor putea beneficia de training:

  • Dizabilitate fizică, confirmată prin certificat;
  • Își caută activ un loc de muncă și întâmpină dificultăți;
  • Dețin abilități de autonomie personală;
  • Dețin certificat de studii cel puțin medii generale (9 clase);
  • Sunt motivați pentru acumularea cunoștințelor noi și aplicarea acestora în practică.

Subiecte incluse în programul trainingului:

–         Legislația RM cu privire la angajarea în câmpul muncii a persoanelor cu dizabilități;

–         Metode de căutare a unui loc de muncă. Descifrarea corectă a anunțurilor de angajare;

–         Identificarea posturilor de muncă potrivite;

–         Pregătirea pentru interviul de angajare;

–         Tipuri și forme ale contractelor de muncă;

–         Primul salariu și gestionarea bugetului;

–         Drepturi și responsabilități (angajat/angajator) ;

–         Adaptarea rezonabilă a locului de muncă;

–         Comunicarea în cadrul unui colectiv;

–         Vizita la o companie, pentru a adresa întrebări angajatorului.

Poți să te înregistrezi, la numărul de telefon 068404249 sau prin expedierea unui mesaj cu datele tale de contact la adresa de e-mail: olgam@motivation-md.org.

Persoanele selectate pentru participare vor trebui să prezinte următoarele acte:

  • Copia buletinului de identitate;
  • Copia poliței de asigurare;
  • Copia legitimaţiei de invaliditate;
  • Certificat eliberat de medicul de familie despre starea actuală de sănătate a persoanei.

*Condiții:

Asociația “MOTIVAȚIE” din Moldova se obligă să acopere cheltuielile de transport, cazare și alimentare ale participanților.

Instruirile fac parte din proiectul „De la dizabilitate la abilitate”, susținut financiar de World Jewish Relief și este implementat de AMM în perioada iulie 2017 – iunie 2018. Proiectul este orientat către suportul tinerilor cu nevoi speciale  din municipiul Chișinău și zona de centru a republicii, dornici să obțină un loc de muncă.

Pentru informații suplimentare:

Adresa: str. Victoriei 1A, or.Vadul lui Vodă, mun. Chișinău, Republica Moldova, MD-2046

Tel/fax: 022 417 155, GSM: 067 300 450

Persoana responsabilă: Olga Morari – olgam@motivation-md.org

Pagina web: www.motivatie.md

Sursa: http://civic.md/instruiri/39135-dezvolta-ti-cu-noi-abilitatile-de-munca.html

Previous Vezi care sunt impresiile voluntarilor de la meciul de fotbal Moldova - Austria
Next Vizionează filmul “Blue Gold: World Water Wars” pe 17 octombrie, la Apartamentul Deschis